späť na archív

por. č. meno názov dátum správa
4 Ján Stankovič Od prameňa 24-10-2005 Je mi úprimne ľúto Vandy a je mi ľúto každej zbytočnej smrti, ale ako človek, ktorý liezol 30 rokov, nie len v Tatrách, musím povedať nasledovné. S údivom sledujem, že sa všetci k problému staviate tak, ako by liezť v tatranských stenách bolo to isté, ako cvičiť v telocvični a že je to rovnako normálne. Každý kto nalezie do vysokohorskej steny, musí rátať s tým, že ak sa mu niečo stane môže byť problematické, až nemožné mu poskytnúť pomoc. Preto sa musí správať predovšetkým sám zodpovedne k svojmu zdraviu a k životu.
Nie je normálne vypadnúť po odlezení pol, alebo celej dĺžky ? až do štandu. Nie je to určite normálne v Širokej veži a v Motykovej ceste, ktorá je „olezená“ a vyskobovaná. Nesvedčí to o úcte k životu, ani k vlastnému životu. Tí čo lezú a poznajú uvedenú stenu a cestu určite vedia o čom hovorím. Tu sa začal celý problém. Vo Vandinej hlave. Všetko ostatné je len zhoda nešťastných náhod, ktorá zatiahla do nedôstojného cirkusu okolo jej smrti ľudí, ktorí s tým nemajú nič spoločné. Cítime nenávisť, mali by sme cítiť smútok a pietu.
Skúste sa zamyslieť, ako sa asi na vec dívajú tí pacienti, ktorí dostanú infarkt, alebo majú autonehodu, krvácanie do mozgu, alebo inú poruchu zdravia, ktorú si neprivodili sami, ani z vlastnej ľahkomyseľnosti. Všetci tí mohli v čase Vandinho výpadku potrebovať vrtuľník na prevoz do Bratislavy, Košíc, B. Bystrice či inde. Lebo on je tu predovšetkým pre chorých ľudí.
Mŕtvi horolezci, „majstri športu“, dokazujú, že tento šport sa nedá robiť s absolútnym vylúčením úrazu a ani smrti. Spomeňte na Tatrku, Gibasa, Kriššáka, Jara Gazíka a ďalších, ktorí sa „len“ vážne zranili. Kde budeme hľadať zodpovedného.
Naozaj máme právo chovať sa tak, aby sme svojím nezodpovedným konaním nútili ďalších ľudí aby riskovali svoje životy, lebo o tom je záchrana v horách.
No a bodka. V posledných Reportéroch bolo povedané, ako to zbavíme omáčky, že vrtuľník nemal ísť do Ružomberka a mal čakať, či sa v Tatrách niečo nestane. Možno si lekár, ktorý sa rozhodoval na ťažký technický zásah vo V. Fatre cenil život pacienta ku ktorému letel s najlepšie vycvičeným tímom rovnako, ako si vy všetci sudcovia ceníte Vandin. Skúste sa spýtať rodiny toho zachráneného muža čo si o tomto všetkom myslí.
Lekár si neváľal v čase nešťastia šunky. Pracoval inde. Pri svojej práci sa musel rýchlo rozhodnúť a spoliehať na ďalšie zložky, ktorých činnosť nemohol ovplyvniť ani urýchliť. Gratulujte si všetci, ktorí ste v živote nemuseli urobiť podobné rozhodnutia. Súdi sa ľahko.
5 Jaro Re: Od prameňa 25-10-2005 Ján Stankovič : Všetko by bolo pekne, keby sa nennahanali letove minuty.
ved prečo by mal na smrekovicu letiet heli z BB, (35km) ked tam može letiet z popradu (100km) ??
a na MOZNO, sa tu nehra.
ak ta plati ATE, chod poutierat Hoholikovy slzičky.
J
6 Maro Re: Re: Od prameňa 25-10-2005 pokial viem a bolo to tu uz pretriasané (james.sk)ani Zajo a ani nikto v ATE nie je platení od počtu a náročnosti zásahov. Takže aké minúty??? ATE peniaze dostane aj ked nevzlietne, takze to bude o inom...
7 vt Re: Re: Od prameňa 25-10-2005 Nie je co riesit, ked sa stane nieco v okoli PP tak sa tam neposiela sanitka z LM a keby sa uz aj poslala tak potom pri duplicite sa posiela najblizsia volna. Ked sa to robi vsade na svete takto, tak by mala i LZS a ak to nerobi, tak nesplna podmienky na pravadzkovanie zachrannej sluzby a mala by tieto nedostatky odstranit alebo prist o licenciu.
8 TT kratkozrakost/myselnost ATE 25-10-2005 ATE na ich webke, tesne pred uvedenim Reporterov Veza 2 hodila na web video o Mi-8 OM EVA, ze STV klame tym, ze hovori, ze z KE prisiel hasit poziar v TA3 zachranny vrtulnik. STV a jej redaktori nikdy take nieco nepovedali.
hovorili iba o tom ze z KE letel heli na poziar. logika celeho shotu ohladom KE heli bola v tom ze ATE PP kontaktovalo ATE KE prave v tom case ked sa cakalo na PP heli, ktory bol v RK. {nemozu sa teda vyhovorit, ze nemali spojenie a pod.}
ATE to znova nepochopilo a spravilo rychly krok do neznama :-).
9 M. Re: Re: Re: Od prameňa 25-10-2005 Sa zobud Maro. ATE dostava pausal aj ked nevzlietne, ale ako uz bolo vcera povedane, za kazdu letovu minutu ma 990,- Sk. Takze lietaju jak divi ku kazdemu pripadu a hlavne co najdalej, aby nazbierali co najviac letovych minut...
10 LL Re: Re: Re: Od prameňa 25-10-2005 no nie celkom TAK, presne ako vravíš je to o inom,
o PENIAZOCH .....odlietané minuty su "bonus" navyše k paušálu
cca 1000 sk / min.....potom to vyzera trošku ináč,
oplati sa na Široku cez Smrekovicu :-(((
ani šikovný taxikár neide vždy do cieľa najkratšou a ani najrýchlejšou cestou, a chlapci sa učia rýchlo....
11 Ivana Re: Od prameňa 25-10-2005 Ano, suhlasim s časťou Vášho názoru, že v horách je každý zodpovedný sám za seba, že sa ma správať zodpovedne k životu ako svojmu tak aj k inému. Ale keď sa už stane nehoda či v horách, či inde je povinnosťou (či už zákonnou, niekedy len morálnou) pomôcť postihnutému. Takáto pomoc je dvojaká, od laikov - ludí ktorí su svedkami nehody, či najbliššie prítomní, ktorí ale môžu pomocť len v rámci svojich schopností a možností. A sú tu tí druhí, ktorí zachraňujú, lebo je to ich povolanie, sú za to platení, majú dodržiavať určité pravidlá dané zákonom ale aj morálnym kódexom, lekárskymi prísahami... To že lezci, ktorí boli pri Vande urobili čo bolo v ich situácii možné, alebo nie, môžme len diskutovať, neboli na to vybavený, vycvyčený, možno schopný riešiť takúto situáciu, ale nebola to ich zákonná povinnosť, ich povolanie, kým u leteckej záchrannej služby je to povinnosť vyraziť k zranenému po náhlasení nehody čo najrýchlejším spôsobom. A tu nastáva ten problém, ktorí sa rieši, že podľa nás ATE neurobila kroky aby umožnila čo najskorší vzlet ktorého koľvek vrtulníka vtedy schopného zasahovať, že robí chyby aj pri iných zásahoch, ktoré naštastie neskončia takto tragicky. Ak mala letecká záchrana pocit že neni ich povinnosťou zasahovať, že ten človek si môže za to sám, že tam nemal liezť, tak mala tento zásah nechať na iných a okamžite ho posunúť. A pri takomto ich prístupe by vôbec nemala robiť záchranu už nikdy. Je v poriadku že zasahovali aj u zraneného na Smrekovici, len je otázne že prečo práve PP a nie BB vrtulník. A keď mali PP vrtulník zaneprázdnený na inom zásahu, pri vážnosti tejto situácie mali okamžite konať a volať pomoc z iného strediska. Ale oni naopak, ešte aj klamali že tam budú za 20 min a pritom ani ešte nemali natankované.
Samozrejme samotná záchrana sa môže predĺžiť z dôvodu technických obtiažnosti v teréne, počasia..., ale nemali by predlžovať čas vzlietnutia, čo v tomto prípade urobili. Spomínali ste tu slávnych horolezcov, ktorí sa vážne zranili a už nie su medzi nami. A k mnohím k nim prišla tá záchrana aj včas a nepomohli, toto su veci neovplivniteľné. Ale zabudli ste na rozdiel že Vanda nebola v tom čase vážne zranená a dalo sa jej pomôcť.
12 LL Re: nová diskusia 25-10-2005 bolo by dobre okrem dátumu pridat aj čas k príspevku
13 doktor O Re: Re: Re: Re: Od prameňa 25-10-2005 Dietky však trošku rozmýšľajte - pokiaľ je všetko tak ako hovoríte, tak ATE sa oveľa viac oplatilo letieť z KE. Zásah na smrekovici už bol istý a ako som už spomenul Prelet KE - PP je okolo 40 min až 1 h. Takže keby k nej vyslali vrtuľník z KE nalietali by určite viac .
14 Marta Re: Od prameňa 25-10-2005 Pán Stankovič, keď vás tu máme, a vieme že ste boli vtedy na dispečingu, mohli by ste nás trošku informovať? Nech si poskladáme skladačku čo sa týka časov.
1. kedy ste dostali echo od HZS?
2. čo ste im odpovedali? dali ste im počiatočnú informáciu o tom, kedy vrtuľník bude v Smokovci? Vedeli ste kde v ten moment vrtuľník je?
3. kedy sa vám podarilo skontaktovať s Kryštof03 prvýkrát? Akú časovú prognózu príchodu do Smokovca vám dali? Ako ste o tom informovali HZS?
4. ako to vlastne je s vrtuľníkom v Zakopanom? Kedy je možné ho zavolať? Na kom to závisí?
Ďakujem
Marta Furdiková
15 LL Re: Re: Re: Od prameňa 25-10-2005 človeče čo si požral, že si taký NAJmudrejší :-)))
záchranka v KE je autonomna tzn nepatrí ATE, pre menej chápavých (RSDr. a iných doktorov odborníkov...), ATE jej iba prenajíma vrtulník, KTO by asi dostal prašulky za zásah?......
chlapci z PP asi ťažko :-((
prestan fajčiť trávu,,..neprospieva Ti...
16 TT Re: Re: Od prameňa 25-10-2005 ja len dodam par otazok na pana dispecera-lekara>

- ako ste dostali prve info od tejto nehode> presny popis cez ake medium a kedy{cas}. ???
- a co ste robili nasledne, v krokoch poprosim {odkrokujte prosim aj vlastne myslienky rozhodovania vo vasej hlave v danom momente, zalozene na vasich info, ktore ste v danom case mali a ktore ste v danom kratkom case mohli ziskat} a ked si trufate skuste odkrokovat a zdovodnit aj myslienky HZ, ktory ako hlavny seflekar ma pravo rozhodnut.

dakujeme vsetci.
17 TT 1 mudra/spravna veta........ 25-10-2005 Milan Majek a jeho reakcia na prichod zachranarov o 2 tyzdne, co je v sulade s de facto platnym pravnym stavom/chaosom v SR> pokus o citaciu:
"Tak potom to ale neni zachranna sluzba. Ak sa takto stavaju k problemom tak potom to neni zachranna sluzba.
Predsa v zdravotnictve platia aj nepisane zakony. V zdravotnictve, v medicine sa nemusi vsetko deklarovat."

18 Marta Re: Od prameňa 25-10-2005 a ešte raz: to "vyskobovaná" celá Motykova cesta si skúste opraviť, verím vám že ste liezli 30 rokov, ale pre mňa to neznamená že viete tú cestu do detailov, keď takto hovoríte. Ale podobne rozpráva aj pán Hoholík, tak verím že ste sa len dali strhnúť zlými informáciami od kolegov. Skúste si pozrieť rozbor udalosti od odborníkov na metodiku a lezenie, vaši šéfovia ho majú, aj na tejto stránke v dokumentácii sa dá nájsť - ak teda máte záujem byť informovaný.
19 doktor O Re: Re: RE: RE: HA 25-10-2005 To si myslíš, že ti dám recept??
Pre viac chápavých mám otázku:
Prečo potom neletel vrtuľník z BB. Ten patrí ATE, a aj leteckú záchranku prevádzkuje ATE (vidíš ako som vnikol do problému) a všetky prašule by išli do PP. Netreba zabúdať, že prelet BB - PP je zhruba to isté ako KE - PP. Ak by tam poslali vrtuľník z BB nalietali by určite viac ?
20 LL Re: Re: Re: RE: RE: HA 25-10-2005 nemusíš sa obávať, človeka Tvojích "kvalít" netúžim ani stretnuť.....
na Tvoju otázku Ti môže dať odpoved jedine pán HZ
alebo pohlada do papierov ekonomického odd. ATE,
prečo má popradské stredisko NAJviac zásahov ??,
skus pouvažovať......aj pred tám ako niečo napíšeš
21 P3 BB 25-10-2005 skús sa vrátiť do starej diskusie, už to bolo debatované - práve to nás zaujíma - prečo HZ chcel dokončiť zásah aj na Smrekovici aj ísť do Tatier sám - pýtame sa a dostávame odpovede: pre jeho samoľúbosť a ctižiadosť a aroganciu a ego nevidí že nie je pánboh
22 tatar Re: Od prameňa 25-10-2005 Pán doktor, vy nie ste povolaný hovoriť pre koho ste tu predovšetkým: bola indikovaná pomoc pre horolezca vo vise, horolezcov ste informovali o 20 minútach a držali ste ich v šachu - všetci vieme že by postupovali inak, ak by prvá informácia znela: prídeme do dvoch hodín. TOTO JE TEN NAJVACSI ZLOČIN KTORY TU VIDIM! ZLE INFORMACIE!!!! KEDY BUDE TRETI DIEL REPORTEROV PRAVE O TOMTO????
23 janoo Re: 25-10-2005 ..a ked to niekto deklaruje, obhajuje sa a vala vinu na druhych (a este tak priehladne ako pani nacelnici z LZS) tak to svedci o presnom opaku toho, co slubuju vo svojej propagacii (najviac na webe) a dokonca aj po aktualizacii webu - rýchlosť/dostupnosť/ohľaduplnosť a že je zameraná na skvalitnenie komplexného záchranného systému...

čo kvalitné môže urobiť človek, ktorý miesto viditeľného pokusu o nájdenie riešenia, vykrikuje po tých, čo sa snažia dopátrať k pravde - na čo lozíte po horách?!
24 TT Re: ATE sluby 25-10-2005 len sa uz v novom webe kusok distancuju od konkretnych casovych cisel......co na starom webe, resp. v starych reportazach, videach tak vehementne propagovali.
25 doktor O HA HA 25-10-2005 No, no ty zlý mucko, prečo ma nechceš stretnúť??

Z tvojej odpovede je jasné čo som chcel počuť - nešlo o nalietanie čo najväčšieho počtu minút.

Myslím, že to bude spôsobené blýzkosťou Tatier a množstvom ich návštevníkov. Veľmi jednoduché ale ak máš záujem môžem to aj objasniť podrobnejšie.
27 M. Re: HA HA 25-10-2005 No mucko, tak daj nejaku ekonomicku analyzku, ked si v tom taky zdatny...
Objasni nam to pls podrobnejsie, o co tam vlastne ide?

29 janoo Re: ATE sluby 25-10-2005 neboj nic, neprisli sme o najlepkavejsi/najzavadzavejsi cukrik, to by bolo skoda zabudnut :)
31 doktor O Re: Re: HA HA 25-10-2005 Celý priebeh akcie som predsa objasnil v starej diskusii. (ale môžem to tu skopírovať ak treba)
Prečítaj si predchádzajúce príspevoky a možno pochopíš čo som chcel objasňovať teraz - prečo PP nalieta najviac.
32 Jaro Re: Re: Re: Od prameňa 25-10-2005 no praveže dostavaju jednak paušalne 1.7miliona mesačne na každu mašinu, či robia alebo nie, + 980Sk za každu minutu.
33 Radim Nebudte tak pesimisticky 25-10-2005 Vidim ze tu to zije tak pridam aj ja nieco

Manzelsky par sa rozhodne na chvilu uniknut tuhej zime a stravit tyzden na juhu pri mori. Z pracovnych dovodov sa stane, ze manzelka moze
odletiet az o den neskor. Manzel odleti podla planu. Po prichode sa ubytuje v hotelovej izbe, vytiahne svoj laptop a ihned posiela mail
svojej manzelke. Pritrafi sa mu vsak hlupa chyba a pri zadavani e-mailovej adresy vynecha jedno pismeno a mail sa tak dostane do e-mailovej schranky istej vdovy, ktora prave odprevadila
svojho muza do hrobu. Vdova si prave prezera v pocitaci postu, ci jej neprisli nejake sustrastne vyjadrenia od priatelov alebo znamych...

Vo chvili, ked jej syn vstupi do izby, zena uz lezi v bezvedomi na zemi. Zrak mu padne na monitor pocitaca, kde cita:
Komu: Mojej opustenej manzelke
Od: Tvojho muza, ktory odisiel skor
Vec: Dorazil som

Najdrahsia, prave som v poriadku dosiel. Uz som sa tu celkom zabyval a vidim, ze je vsetko pripravene na Tvoj zajtrajsi prichod. Zelam Ti
stastnu cestu a cakam Ta.

Lubim Ta, Tvoj manzel
P.S. Tu dole je certovsky horuco!!!Matematická úloha :
Maminka je dnes o 21 let starší než její dítě. Za 6 let bude dítě 5x mladší než maminka. Otázka: Kde je tatínek?
Úloha není tak neřešitelná, jak se zdá.

Řešení: dnešní věk dítěte = X, dnešní věk matky = Y. Takže X+21 = Y. Situace za 6 let: 5(X+6)=Y+6 řešíme jako soustavu rovnic, dosadíme za Y:
5X+30=X+21+6 > po zkrácení dostaneme: X = -¾
Čili dítěti je dnes minus třičtvrtě roku, což je devět měsíců, tudíž:
Tatínek právě šuká maminku !!!

37 TT Re: a zda sa ze aj bude fungovat 25-10-2005, 10:52:46 nevadi. funguje to uz.
40 Jaro Re: Re: Re: Re: Od prame˛a 25-10-2005, 11:32:21 HZ z toho nemo×e nemat profit. ma mana×ersku zmluvu, a v takych sa v 100 pripadoch zo 100 spomina percento z hospodarskich vysledkov.
ale urŔite je tu aj jeÜitnost a -podla jeho prejavov- aj velikßÜsky komplex
69 Ivan I peace 26-10-2005, 21:20:01 si to trochu nepochopil - p. Stankovič uviedol, že vďaka nezodpovedným horolezcom, ktorí si nevážia život môže chýbať vrtuľník niekomu kto ho potrebuje to "KEBY" bola len trochu narážka lebo vieme že na smrekovicu patrí logicky iný vrtuľník.
Pozemná záchranka na Širokú vežu by nemala zmysel - už to bolo riešené niekoľkokrát (ak dispečer slúbi sanitku nevybieha sanitár s nosítkami pre prípad že dostane sanitka defekt - a priznajme si časy ktoré hovoria na dispečingu sanitiek sú oveľa častejšie zavádzjúce ako od ATE) - toto nemalo byť ospravedlnenie akcie "Široká"
No ale nerád Ťa nasieram tak už radšej sa sem nebudem miešať.
Peace
72 TT KEBY a preco 27-10-2005, 08:16:50 peace, v pohode sa tu miesaj, je to free zona nazorov. kazdy nazor je dolezity a moze dat nove pohlady a info.
otazka> tiesnove cislo 112 dalo na znamost HZS ze dakoho privalilo v lese. nejako sa to dostalo do usi aj LZS ATE, lebo tam leteli. to ze leteli PP helim je uz iba druhotny fakt. prvotny dolezity fakt je ten ze leteli.
otazka> preco potom vystartovala HZS? kedy sa dozvedela HZS o tomto uraze a kedy sa o nom dozvedela LZS ATE? preco tu nastala duplicita, ak teda nastat nema podla tvojho nazoru?
p. Stankovic posobi v ATE, cim dost dobre spada pod oznacenie> NACO TAM TI HOROLEZCI CHODIA!?
LZS ATE PP uz zjavne nevyhovuje zachranovat PP helim vo V. Tatrach, lebo>
1. je to velmi blizko, letovych minut je malo.
2. tazke urazy musia riesit spolu s HZS - delba bodov a $
3. HZ nie je jediny hrdina akcie
4. report o akcii publikuje aj HZS na ich stranke,

73 ja noo ... 27-10-2005, 09:14:44 pred nedavnom som videl reklamny plagat na playsration(to nie je hrubica) hru o ufonoch - "vykynozit vsetkych pozemstanov"
neviem nan zabudnut, vzdy sa mi objavi pred ocami, ked sa udeje tak nemozna vec ako toto..
fakt asi zalezi na kazdom jednom cloveku ako sa stavia k spolocnemu zivotu
nie je ziaden "patch" s kodom na nesmrtelnost, ci nevyprazdnitelny zasobnik v laserovej pistoli
74 Matej Nehoda v Telgárte 27-10-2005, 11:18:46 18:53 26.10.2005
Pri ťažbe dreva v lesnom poraste Pusté pole neďaleko Telgártu prišiel dnes popoludní o život 36-ročný traktorista Peter K. z Pohorelej. Počas prác sa traktor v teréne prevrátil a muž z neho vypadol.

Spolupracovníci ho vytiahli spod traktora a zavolali Leteckú zdravotnú záchrannú službu (LZZS) Air Transport Europe (ATE) z Banskej Bystrice. Posádka však už nedokázala Petrovi K. pomôcť. Traktorista zomrel ešte pred príchodom záchranárov.

TASR informoval hovorca ATE Pavol Svetoň.
--------------------------------------------

Jasná otázka - prečo tam letel vrtuľník z BB keď je to v zásahovom území PP?
75 P3 Telgart 27-10-2005, 11:29:27 buď mal PP v tom čase robotu, alebo to bola téma málo atraktívna pre drHZ. Žiadne stenové akcie, medializácia, hrdinské titulky v novinách.
76 Matej Úvahy a Otázky 27-10-2005, 11:37:40 Ďalšia otázka je ako rýchlo tam vrtuľník doletel?

Ak vrtuľník z PP bol zanepráznený a poslali tam vrtuľník z BB znamenalo by to pozitívnu zmenu, ale ak vrtuľník z PP nebol zanepráznený tak tým len potvrdzujú zotrvalý stav svojho ... prístupu.

V správe sa píše:
"Traktorista zomrel ešte pred príchodom záchranárov."

Zvyčajne sa v správach takéhoto typu píše:
"Privolaný lekár mohol už len konštatovať smrť." alebo "Na následy ťažkých poranení na mieste zomrel."

Nechce sa tým náhodou ATE kriť - keby niečo?


---------------------------------------------
Na záver sa ešte ospravedlňujem za správu a úvahu takéhoto typu ... naozaj by som radšj písal o príjemnejších veciach.
77 TT uvaha.......znova....... 27-10-2005, 12:20:16 prevrateny traktor/prevratena skala....
zraneny clovek....mozno aj smrtelne, to vtedy nikto este nevie presne.
vela otazok, malo odpovedi....

zopar otazok> pocul niekto v PP PP heli lietat cez den? ak ano tak ktorym smerom a kedy presne.
podla vyjadreni JK a HZ z ATE, si oni sami urcuju ake velke je zasahove pasmo toho ktoreho heli.
a viac sa k tomu uz vyjadrovat nechcu.
a dost tazko sa to kontroluje. ale lahko sa to vie odmerat na mape.
78 TT smutna pravda 27-10-2005, 12:41:09 http://www.airrescue.sk/real.pearcomp?0?0?o

Každý život sa ráta ...
Ako vždy, ide o sekundy !!!

dvojzmysel/doplnok tejto vety si kazdy doplni sam....
79 Dusan Kapusta Preto 27-10-2005, 13:42:56 K tej prvej otazocke - je to v stadiu vysetrovania . Asi by bolo vhodne pockat na jeho zavery .
Dr.Stankovic urcite nepatri k ludom s nazorom : NACO TAM TI HOROLEZCI CHODIA . Keby patril asi by tazko chodil do hor xy rokov . Nehadzal by som ho do 1 vreca k ludom co tento nazor maju .
teraz k vyjadreniu : ,,LZS ATE PP uz zjavne nevyhovuje zachranovat PP helim vo V. Tatrach" - myslim ze to pravda nie je . Chyba sa skratka stala a nezavisle vysetrovanie preukaze na ktorej strane a v akej mierke .
k tym oznacenym otazockam :
1 .- v stadiu vysetrovania
2.- LZS sa z HZS o body nedeli : LZS je financovana zdravotnou poistovnou , HZS si fakturuje zasahy postihnutym
3.- osobne som s HZ vyrazny problem nemal / ak sa nieco rysovalo povedal som mu to do oci /

A este nieco som chcel : alternativa zeby zobrali ATEcku licenciu . Kto by prevadzkoval LZS ? Kto by lietal po nedonosene deticky , po akutne infarkty a riskol by si vozit sanitkou 100-200 km ?
Pre istotu : pre ATE nerobim . Pekny den vsetkym - Dusan .
80 VT RE 27-10-2005, 13:59:59 Nemusi mat tie nazory, ale pokial tam pracuje musi byt loajany, preto nemoze byt oibjektivny a ti mi hadam nechces vyvracat.
K licencii. To predsa nikto nechce, tu sa stala konkretna chyba, z ktorej malo ATE vyviest konkretnu zodpovednost a dotycny by mal niest konkretne nasledky. Pokial sa tak nestalo riskuje svoju existenciu cela firma, ale to je uz rozhodnutie vedenia firmy. Bolo by urcite najednoduchsie mimosudne sa vyrovnat s rodinou poskodenej ako riskovat vysetrovanie vysetrovatela, UDZS, nechat sa vlacit po mediach. ATE to z neznamych dovodov nespravilo a teraz nesie dosledky. Dovody su nezname, nebudeme nad ni¨mi spekulovat. Osobne neverim, ze keby predstavitelia ATE priznali cast odpovednosti a dali navrh na mimosudne vyrovnanie pozostalym a slubili napravu, ze by s tym pozostali nesuhlasili. Ak by s tym nesuhlasili tak by stale zostalo prevlacanie po vysetrovacich komisiach a sudoch, + prepieranie spinaveho pradla v mediach. Je to bezna prax v zahranici.
81 Michal Držme sa tohoto faktu 27-10-2005, 14:25:01 Vrtula z PP má zákonom vymedzené zásahové územie v tvare kruhu s polomerom 70 km. Ak ho opustila bez závažnej príčiny - doteraz nikto nepovadal prečo - zduplovala letecké záchranné prostriedky strediska BB a vynulovala tie v PP. V priamej príčinnej následnosti je potom skutočnosť, že sa nemohli k Vande dostať včas. A je to následok niekoho rozhodnutia, nie nejakého systému alebo náhodného nahromadenia požiadaviek na záchranu. To sa sem tam prihodí aj v pozemnej zachranke, ale postupne sa potom vysielaju záložné zložky, hasiči, LSPP, banská záchranka, HS a podobne. Ale vždy musí niekto v rozumnom čase prísť.
Takže asertívne odpovede oboch ATEgossov redaktorovi STV, že nemôžu odletieť z KE pre prípad že by buchli US Stell nech si strčia niekam. Bez problémov odleteli z PP a nechali celý regioón bez vrtule. S tým, že niekto vypadne zo steny sa nepočítalo, bola to náhoda, im to kolidovalo a vyriešili to najhoršie ako mohli. Vyzerá ale, že sa chlapci cítia silný v krampflekoch.
82 Dusan Kapusta Preto II 27-10-2005, 14:26:42 Hovoris mi z duse . :-) .
Len ma vytocilo ako sa v diskusii na reakciu Dr.Stankovica ( ktoru som pochopil ako isty zmysel pre fair play a vyjadrenie lutosti nad umrtim mladej a spravnej babenky ) vsetci vyblbli a obuli do neho . Tak len tolko . Dusan
83 VT RE: 27-10-2005, 14:41:40 To neboli vyblbnutie to bolo skor prave v tom podtexte ze nemoze byt jednoducho nestranny ak chce v ATE pracovat aj nadalej. Mozno niekto reagoval ostrejsie, ale to je skor podnietene arogantnymi odpovedami panov z ATE. Poznam niekolko desiatok ludi ktorych nevybudil ani tak ten pripad ako arogantne a povysenecke spravanie panov Kubosiho, Svetona a H. Zajaca (to len aby sa neplietol s ministrom)
84 TT fair play 27-10-2005, 14:43:01 tento zmysel ATE dost chyba.
porekadlo o vlkoch a vyti hovori jasne....v pripade ATE to tak plati o to viac ze maju silneho vodcu svorky :-)
vyjadrenie lutosti je malo a ked uz, tak sa cakalo od niekoho ineho nielen od p. Stankovica.
ATE malo a ma sancu na napravu, nechce ju ale vyuzit......
85 M. k bodu 2 27-10-2005, 14:45:41 Nie je dolezite komu sa fakturuje, ci postihnutemu alebo poistovni, ale kto fakturuje. Pretoze ten nakoniec zhrabne prachy. Preto sa stava to, ze ATE lieta aj tam, kde by mohla zasiahnut HZS.
86 VT RE: 27-10-2005, 14:46:09 Aj ked po tolkych vyrokoch o ich pravde a zalobach na ine subjekty neviem neviem ci si uz definitivne nezavreli zadne vratka.
87 LL peniaze ??? 27-10-2005, 15:12:18 osobne si myslím, že rodina kašle na všetky prachy,
LEBO žiadne prachy nenahradia dcéru, sestru, kamarátku,......
uplne by stačilo trošku sebakritiky a skromnosti a hlavne BEZ arogantnosti
88 TT k bodu 2 27-10-2005, 15:19:06 fakturuje sa sice od 2 roznych subjektov {ATE a HZS} ale platitel je iba 1....zdravotna poistovna, aspon zatial je takyto stav, aspon u nasich SR obcanov. teda 1 organizacia plati 2 subjektom, a zrejme nebude platit 2x tolko, ale rozdeli celkovu ciastku na 2 casti....ide o to kto uchmatne vacsiu a ci sa vobec ma chut podelit.
uvidime ako to bude od noveho roka 2006, HZS sa kusok zmeni a poistovne sa zatial iba predbiehaju komu ako draho poistia trabanta. :-)
89 VT RE: 27-10-2005, 15:24:25 Urcite ano ale ako chces najviac potrestat firmu? jedine tym ze im siahnes na peniaze, a oni pre tuto stratu potm potrestaju adekvatnym sposobom toho kto tuto stratu zapricinil.

Pozrite sa na Skrucaneho. Zrazil a zabil cloveka, nebol v tom umysel ale nebalost, lutoval to zaplatil vsetky vylohy ktore vznikli s pripadom, rodina potom s kludom prijala aj jeho podmienecny trest, dokonca netrvala na odsudeni. Predstavte si situaciu ze by bohorovne vyhlasoval ze co ta pani tam liezla na ten prechod, tvrdil by ze za to vobec nemohol, ze ona sama mu skocila pod kolesa, myslite ze by pozostali boli tak zhovievavi? Aj ked je to len velmi hruba analogia pretoze ATE nemohlo za Vandin pád, ale je vystižna. To nejde o peniaze - tie sa daju vyuzit na pomnik, na nejaky memorial, na charitu, na ine zachranne zlozky na cokolvek co ma sluzit ludom. Tu ide o princip a pristup. Urobim chybu a zacnej ju zvalovat na postihnuteho. Na co tam liezol. Ako sofer niekoho zrazim, naco tam tebn blbec vobec siel. Ako lekar niekoho zabijem, naco sa ten blbec nechal vobec operovat. O to tu hlavne ide. I priznanie zodpovednosti a o vyvodenie dosledkov aby sa to uz neopakovalo, bez emocii bez odoberania licencii pravnickym osobam atd. (aj ked minimalne par osob by sa malo vymenit na svojich postoch v suvislosti s touto kauzou. Napriklad UDZS v BB tam je to najmarkantnejsie.
90 ivana PP alebo BB? 27-10-2005, 15:46:38 ano , oni sami si urcuju a rozhoduju, kedy a kam leti ten ktory vrtulnik, bez akychkolvek pravidiel verejne dostupnych a zevraj to nik nedokaze a nemoze ovplyvnit, je to v ich pravomoci a preto sa nemaju dovod k tomu vyjadrovat.
91 qeqe ee 27-10-2005, 15:51:20 hzs nic nefaktutuje zdravotnym poistovniam, je financovana ministerstvom,
podla noveho zakona bude inkasovat priamo zachrovaneho resp jeho komercnu poistku
92 Marta udza presov 27-10-2005, 15:52:09 len pre správnosť: UDZS v Presove, riaditel Jankech,vysetrovalo v prvom kole a vydalo predbezne stanovisko na zaklade objednavky ATE.
Dr. Hlavaty, Bratislava, hovorkyna Miklasova, Bratislava - to boli tie figurky v Reporteroch - BB pobocka do toho nebola zaangazovana.
93 TT chaos 27-10-2005, 15:53:49 a prave tento stav im {ATE} vyhovuje. nam nie, chceme jasne definovane pravidla a ich kontrolu.
94 TT IZS a MZ SR 27-10-2005, 16:08:32 kusok sa pytame Rudiho Zajaca :-)

http://reformazdravotnictva.sk/phpBB2/viewtopic.php?t=315
95 TT zeby...... 27-10-2005, 16:15:05 nuz ak je ako vravis, som velmi zvedavy na prebudenie po silvestri.......
a radsej si nechcem prestavit koordinaciu HZS a ATE......suboj sa este len zacina........
96 TT chaos v IZS a aj inde 27-10-2005, 16:50:31 z reportaze Veza 2> par zaujimavych vyjadreni aj s komentarom v /// ///

Minister Zajac>
nie je to otazka doletoveho zakona ale vzletoveho zakona.....
do 3 minut musi vzlietnut vrtulnik.
r. Mravec> dovolte zhrniem>
ak ......je PP heli prec, a su aj ine heli v BB, KE, ktore mozu vzlietnut....
Minister Zajac>
MUSIA, MUSIA VZLIETNUT!

neskor>
Min. Zajac> my mame stanovene limity> do 1 minuty auto, do 3 minut vrtulnik, MUSI VZLIETNUT.
///zatial mne neznamy predpis o 3 minutach pre LZS heli take off///

neskor>
Min. Zajac> alibisticky :-)
ak BY dobre zacal fungovat integrovany zachranny system, sak nikto netvrdi ze funguje dokonale,
tak sa zdvihnutim vrtulnika v PP musia dostat do pohotovosti vrtulniky v Ziline, Bystrici a v Kosiciach. Aby v pripade nudze sa zahustila ta siet.
///Min Zajac zrejme mal na mysli pohotovost mimo svojich domovskych zasahovych uzemi. pretoze logika hovori ze pohotovost maju vrtulniky stale v ramci LZS vo svojom uzemi////

JJ z HZS> Preto sa nevolal vrtulnik z Polska, takze sa neuvazovalo o inom postupe.
///bezmedzne veria ATE? ak ATE meska 45 minut, nemozu zdvihnut telefon {maju aspon 3 v okienku + vysielacky} a zavolat na TOPR ci nahodou nemaju volny smiglowiec a ze potrebuju 1 zasah v stene?///

tak preco je v tom taky chaos? a preco na to doplacaju ludia, ktori pomoc potrebuju a platia si za nu?????????
97 VT RE 27-10-2005, 17:31:12 Diky za info, takze ten arogantny clovek co tvrdil ze nemozu ako svedkov pouzit pracovnikov zachrannych sluzieb bol Hlavaty? Fajn, budem si pamatat.
98 xy Samochvala ministra zdravotnictva 28-10-2005, 08:24:13 K IZS - v lete sa minister zdravotnictva trochu chvalil :Rudolf Zajac
Minister zdravotníctva SR


Založený: 12.01.2002
Príspevky: 1298

Zaslal: Ne Júl 31, 2005 8:58 pm Predmet:

--------------------------------------------------------------------------------

K Palovi_Sk: Penta asi tiez celkom nedocenilka vyberove konanie.
Ku vraj: nuz podla tohto vraj by som mal mat uz podiely na NsP Nove Zamky, Poprad a neviem este co.
Mimochodo momentalne som v Nemecku. Bezna vec: utopilo sa dieta, v turisticky supervyznamnej oblasti, kde sa to da ocakavat. Najprv neprislo nic, potom pobrezna straz / 12 min/ potom za 24 min vrtuknik a potom za dalsich 10 min auto. Po hodine ho odviezol vrtulnik, ine neviem a vediet nechcem, Iba vari to,ze davaju 10,4% nemeckeho HDP na hlavu. Tak sa ukludite, my sme uz dnes lepsi / tam je aj odpoved na tie nove, ak by ZSS Kysuce pozorne citali, tak by vedeli, ze za tie nove uz niekdo bral peniaze, hoci neexistovali/.
Iba som opravil preklepy.

Naposledy upravil Rudolf Zajac dňa Po Aug 01, 2005 8:26 am, celkom upravené 1 krát

+ o stranku dalej :

Po 3. srat do vlastneho hniezda moze naozaj iba hlupak. Nebyt toho, ze vieme o nasich chybach a slabinach tak neviem co by sme mali reparovat. Ale priklad Hanusina a spol, Hoholika a spol, ale aj inych v inych miestach ukazuje, ze ZS pojde a pojde dobre. Napriek blbcovi co bude stat pri nejakom opustenom tajchu so stopkami.

zdroj : www.reformazdravotnictva.sk . o zachrannej sluzbe .
99 TT nema sa velmi cim.... 28-10-2005, 09:23:45 tych blbcov so stopkami bude cim dalej tym viac, pretoze si zacnu uvedomovat ze za to ze platia nejake $, ocakavaju nejaku {zakonom stanovenu a kontrolovanu} pomoc.
a ti blbci so stopkami budu aj merat cas nielen konkretnym zlozkam IZS ale aj ministrovi, kedze on ako hlava rezortu ma dohliadnut na to aby sa dane veci realizovali podla planu a by bola zabezpecena ich aktivna komplexna kontrola.

PS> cas uz bezi.......a ten prst na stopkach drzime MY.
100 janoo dobre sa pytame 28-10-2005, 09:42:58 bol by som rad, keby odpovedal, lebo ked neodpovie, aj to bude odpoved..
101 TT spytali sme sa znova/detailne 28-10-2005, 11:17:40 hadam uz porozumie a odpovie. aj s konkretnymi udajmi.
102 Maroš Výjazd 28-10-2005, 13:44:33 Obávam sa, že zákon, ktorý by upravoval výjazd ambulancie leteckej záchrannej zdravotnej služby neexistuje. V zák. č. 579/2004 sa spomína, že to je upravené osobitným predpisom, ale zatiaľ som ho nenašiel.
103 TT viac info k nehode 28-10-2005, 15:44:17 tu>
http://www.stv.sk/archiv.php?prog=NOVINY

datum 27. okt 2005.
V Lesoch Slovenskej republiky zaznamenali už 5-ty smrteľný prípad pri prácach na odstraňovaní kalamity.
Najnovšie skončil pod kabínou traktora 36 ročný muž z Pohorelej.
104 Jaro odpoved ministra Zajaca 29-10-2005, 07:52:01 uz odpovedal.... je to ... Zajac. nie su nahodow rodina s HZ ?podla odpovede by mohli byt...
105 TT Mi-8 a jeho kvality 29-10-2005, 07:52:57 piatok 28 okt 2005
modry Mi-8 spolocnosti Techmont, ano su to Orolinovci. lietal po celej BA a daco rozvazal.
Okolo 4 PM letel z Ruzinova {asi} smerom na Plynarensku aj s podvesom kde mal zavesene logo SAP a vrece asi piesku na zatazenie podvesu.
Logo sli umiestnit na roh toweru B v business centre.
Mi-8 ma krasny zvuk, krajsi asi u heli nepoznam. hlboky ton motora a svistavy ton listov rotora..plus pri forsazi turbiny...nadhera.
heli sa pomaly zavesil a vydrzal takmer bez pohnutia asi 7-8 minut kym sa umiestnil putac a zvesilo sa lanko. Male poryvy vetra s nim kusok hybali ale vsetko v medziach tak do pol metra max. stabilita neskutocna. hluk riadny, vietor tiez. dole v letnej kaviarni sa slnecniky triasli ako pri floridskom hurikane, ale vyrazne tomu pomahal kominovy efekt potrubia kedze to bolo v rohu 2 vezi a prave tam smeroval hlavny prud vzduchu spod rotora.
po skonceni prac, mu do podvesu opat zavesili vreco s pieskom{predtym ale musel klesnut o dobre 4 metre nizsie} a Mi-8 si to potom naplno vystartoval vertikalne na plny vykon zrejme, smerom hore. taky start som este nevidel.
celu pracu ohrozoval fakt ze uz tam bola konstrukcia velkeho loga HVB banky ktorej najvyssi bod bol velmi blizko heli. ale pilot to zmakol s rezervou, tak odhadujem asi 4-5 vyskovych metrov.
mam z toho fotky aj video, casom dam na web prip. poslem.
106 Stano ...A čo??? 29-10-2005, 17:09:57 Ty asi nebudeš celkom čistý.....To čo tu teraz riešiš???
107 MatoF ???? 29-10-2005, 17:15:06 Nechaj ho. Veď vidíš, ako málo mu stačí na to aby sa spravil...Určite si iba poplietol portál
108 TT ...A toto! 29-10-2005, 18:38:37 mas pravdu sprchoval som sa vcera vecer :-)

riesim toto: ako zachranovat zivot....
a myslim ze letka MV resp. MO SR ma este stale funkcne Mi-8.
tak som len na konkretnom, aktualnom pripade pripomenul vlastnosti tohoto stroja.
Myslim ze Tibo Nosian dokazal s nim robit velmi zaujimave kusky v Tatrach.
109 PP Kto a čo chce ťažiť zo "Širokej veže"? 30-10-2005, 17:00:19 Od 30.7. ubehlo už dosť času a ako tak sledujem priebeh udalostí PO, začínam rozmýšľať, o čo vlastne zúčastneným ide. Akoby smrť mladého človeka bola dôvodom na zahájenie politicko-spoločenského boja, z ktorého nik nechce vyjsť ako porazený. Dôvodom na urážanie, klamanie, podávanie trestných oznámení z jednej aj druhej strany, silácke a "odborné" diskusie na weboch, televízne relácie a tlačovky... Je niečím cieľom zo smrti mladého človeka vytĺcť politický či iný kapitál? A naozaj sa všetci snažíme uchrániť ostatných pred podobným zlyhaním? Myslím že v tomto konkrétnom prípade ku morálnemu a spoločenskému vysvetleniu došlo a asi každý vie, kto je v celom prípade vinný. Áno, ľudia to vedia. Zákon to nevie, ale je to dôležité? Potrebujeme zákonné potvrdenie, že ATE zlyhalo? Kto z nás toto potrebuje? Alebo potrebuje rodina finančné odškodnenie? Vážne je to to jediné, čo potrebuje? Myslím, že aj pre ATE, aj pre HZS aj pre IZS bol tento prípad dostatočnou príučkou a že podobné opakovanie situácie už nikto z nich riskovať nebude. A aj keď to teraz tak nevyzerá, každý raz bude spravodlivo pykať za všetko, čo malo od spravodlivosti ďaleko. Nechajme však mladého človeka v pokoji odpočívať, potešme jeho blízkych, nerobme z neho mučeníka chybného systému, buďme v horách oveľa viac opatrný a keď chceme niečo zmeniť, začnime od seba. Ak sa mi nepáči prezident, obetujem svoj život tomu, aby som sa Ja stal prezidentom a tak zmením tvár krajiny. O záchrane života to platí to isté... Chcete mať leteckú záchrannú službu a zodpovedne zachraňovať životy? Žiadny problém, ak tomu skutočne veríte a myslíte to vážne.
No nebojujte so smrťou mladého človeka v ruke, pretože nieste hodní takejto zbrane...
110 Rr. Kto a čo chce ťažiť zo "Širokej veže"? 30-10-2005, 21:14:27 Za porusenie zakona sa tresta. Ak je dovodne podozrenie, ze doslo k poruseniu zakona, treba celu vec vysetrit tak ako by to bola kazda ina vec a ak je niekto priamo vinny ci uz umyselne alebo nedbalostou, treba ho potrestat. Tu nie je priestor na odpustanie, tak ako by si ty neodpustil niekomu, kto by ti pri autonehode zabil niekoho tebe blizkeho a prisiel sa ti ospravedlnit a povedal ti "vsak to urovnajme tak medzi nami", tak ako by si neodpustil, keby lekar v nemocnici hrubou nedbalostou zavinil smrt niekoho tebe bilzkeho a prisiel sa ti ospravedlnit a povedal ti "vsak to urovnajme tak medzi nami", tak ako by si neodpustil v dalsich tisic pripadoch. Zakon hovori o zodpovednostiach a povinnostiach jednoznacne a jeho porusenie, ak k nemu doslo, ma byt potrestane. V opacnom pripade nema zmysel.

Ak si niekto vyberie nejake povolanie, ma ho robit zodpovedne a v ramci VSETKYCH noriem ktore existuju. Slova "je to len moja praca, tak sa nezblaznim" alebo "je to tak mizerne platene, tak sa nezblaznim" nemaju ziadne ospravedlnenie. Ak sa niekto zamestnanim sa ako zachranar zaviaze, ze bude bezodkladne a v maximalnej moznej miere v ramci moznosti poskytovat prvu pomoc, je to jeho slobodne rozhodnutie, je to jeho povolanie, ale je to aj ten zavazok, ktory uzavrel. Ak tak nerobi, dopusta sa hrubej nedbalosti, ktora je v tomto pripade aj trestna.

A navyse si treba uvedomit, ze ak sa schvali novy zakon o HS a zachrana -- a vlastne to je jedno, tento stav je uz aj teraz, ak za nejaku zachranu platim zo svojich penazi alebo zo svojho poistenia, musi si byt dotycna zachranarska organizacia vedoma toho, ze ak nedodrzi vsetky standardy, ktore ma definovane, respektive, ktore je uklada zakon, nebudeme platit len mi jej, ale aj ona nam - ODSKODNE, BOLESTNE, atd.

Nehovoriac o tom, ze ak v zachrannom systeme existuje diera, nelogickost, nekoordinovanost, benevolentnost a nedefinovana zodpovednost, treba s tym nieco urobit bezodkladne a najme s tym treba nieco urobit bez toho, aby musel niekto umriet skor, ako sa zacne. Toto je bohuzial ten druhy pripad. Niekto zomrel. A zomrel zbytocne, lebo niekto klamal a zavadzal, a aj preto, lebo nevystartoval iny vrtulnik, ktory vystartovat mohol. A preto treba zmenit normy tak, aby sa takato situacia neopakovala, aby bolo jasne povedane, ze ak jeden vrtulnik nemoze, lebo je na vyjazde, tak bezodkladne poleti iny, ak bude dostupny. Aby ked sa tak nabuduce nestane, mohol byt niekto vinny a potrestany, lebo to tak ma byt.
111 Rr. Dovetok 30-10-2005, 21:23:54 Navyse som zabudol...
Lekar v nemocnici, ked niekto zomrie, tak aspon povie rodine nejake slova, casto to byva "prepacte, robili sme vsetko co sme mohli, ale nepodarilo sa nam ho zachranit". V tomto pripade pride niekto, kto poda mimoriadne otazny vykon z lekarskeho hladiska aj z hladiska sposobu organizacie zachrany a nepovie ani to. Ba co je horsie, zacne publikovat s prepacenim "take sracky z huby", ze ludia zachranari, lekari, horskaci co poznam sa hanbia za to ze takyto jedinci sa najdu medzi nimi, a navyse uz potom nemozu ani povedat to "prepacte, urobili sme vsetko co sme vedeli pre jej zachranu" lebo je az zjavne ze to neurobili, ze zavadzaju, ze klamu a priznali by si vinu, ktoru priznat odmietaju a tvaria sa ako keby vsetko bolo v najlepsom poriadku.
Jednoducho povedane, clovek ktory by nebol v tomto pripade vinny, sa nemoze ani v osobnom rozhovore spytat "A MOZETE MI POVEDAT, NA CO TAM TA PANI LIEZLA?" To moze len clovek, ktory je vinny a nevie si vymysliet na svoje "obranu" nic inteligentnejsie.
112 Ivan F. Re: Dovetok 30-10-2005, 23:15:13 Uplne suhlasim s tym , co napisal Rr. v tomto aj v predchadzajucom prispevku -- jednoducho neverim ani ja, ze ATE si vzalo z pripadu nejaku priucku. Vidis PP vo vyrokoch zastupcov ATE nieco ako ponaucenie z pripadu? Tie arogantne postoje? Tak si vzali priucku? To vyjadrenie, co pisal Dr. Stankovic, ktory vobec nepochopil, ze urobil ako dispecer chybu? Tak si vzali priucku?

Taketo vyjadrenia ako pise PP potom vedu ludi k zaverom, ze to by bolo zle, keby firme ATE bola odobrata licencia, zevraj kto by lietal po chorych ludi? A hufne odpovedate, ze to predsa nechceme, aby ATE vzali licenciu. Ja teda chcem aby im tu licenciu vzali, pretoze takato chora firma nemoze robit takuto robotu. Samozrejme, ze tu robotu a licenciu by potom stat pridelil inej firme, ktora by zachranovala ludi. Co vas zaujima ATE? Mate v tej firme akcie, alebo co? Preco ste proti odobratiu licencie takej chorej firme?

PP sa pyta: "Potrebujeme zákonné potvrdenie, že ATE zlyhalo? Kto z nás toto potrebuje?" Napr. ja to potrebujem a prave preto, co som napisal vyssie a aj preto, ze si mylim, ze by to chcela aj Vanda, pretoze amaterskym pristupom tejto firmy prekazili Vande jej dalsie plany, ktore mala prave teraz rozbehnute.

A mozete mi prist vynadat priamo, alebo mi napiste nadavky mail-om, este stale mi logika funguje v poriadku, viem svoje nazory vyargumentovat chladnou (na ziadnu stranu neovplyvnenou) logikou, aj ked tieto moje vety nevyznievaju ako nieco, co vyslo z chladnej hlavy.
113 Jaro PP 31-10-2005, 07:13:07 Kto a čo chce ? Ja chcem, aby zaodpovedný za Vandinu smrt odsedeli maximalny mozny trest. aby ich pribuzny a znamý vedeli, čo to je príst o blízkeho . aj ked sa to zrovnavat neda. o Vandu som prišiel natrval.... :-(
114 ter nepodstatne cislo MI 31-10-2005, 07:47:22 Mám pocit, že letka MV má pre tieto prípady MI-17, ktorá tam mohla byť do hodiny. Vojenské vrtuľníky cvičia aj záchranu , su to tiez MI 17, neviem, ci aj 24. Podstatne je, ze tam neleteli.
115 vt re: 31-10-2005, 08:41:42 Mas pravdu len problem je v tom ze ked by ATE vzali licenciu tak by minimalne na rok zanikla LZS, kym by druha firma prevzala ich funkciu. Na druhej strane po tom co sa stalo a hlavne po vyrokoch p. Kubosiho je tiez pravda je stratili moralne pravo na akukolvek zachranarsku cinnost.
116 DK o porekadlach 31-10-2005, 08:45:12 Vrana vrane oko nevykole sa vravi . Ako je to u inych druhov neviem :-) . Ale rodina vraj nie su .
117 Dusan Mi 31-10-2005, 08:58:59 Letka MV SR ma vrtulniky Mi 171- s nimi cvici aj HZS .
118 TT Mi-8 a Mi-171 31-10-2005, 10:06:32 su velmi podobne stroje, len Mi-171 je o nieco vylepseny.
119 pp re: 31-10-2005, 10:07:07 /vystupujeme tu v tomto fore dvaja pod PP nie sme indenticky/
Nemyslím si ,že toto neštastie je zámienkou na útoky a šírenie nenávisti, je dôsledkom nezodpovednosti a nefukčnosti systému čo zlyhal a chyba sa môze opakovat a obeťou môže byť aj ten čo je nad vecou ,lebo jeho sa to bytostne netýka a tak "mudruje" až do chvile ,kým tou obeťou nie sám, alebo jeho blízky.Preto je nutné túto vec doriešiť a vrámci platných zákonov a ak boli porušené brať na zotpovednosť tých čo to zavinili, a v konečnom dôsledku preveriť fukčnosť systému, ktorý ma v prvom rade pomáhať.
Myslim ,že za týmto učelom bol tento web spustený.
120 TT tak tak 31-10-2005, 10:12:50 ako vravis,

tazime z toho pre vsetkych, nie len pre seba.
chceme napravu stavu. stavu ktory zial niekomu vyhovuje viac ako nam postihnutym....a preto sme nespokojni a ozyvame sa.

pre tych co si myslia ze si ATE zobralo ponaucenie, nec si pozru prispevok z Telgartu....tiez tam vsetko nie je jasne.

PS> tak sa dako odliste PP :-)
121 Jaro Zachranna Letecka Sluzba 31-10-2005, 10:30:01 Blbost. mam info, že v Bardejove je letecka skola pre vrtulnikarov, ty chlapi maju zaziadane o licenciu na prevadzkovanie LZS, akurat ze ATE sa vsemozne snazi, aby ju nedostali.....
122 Marta Furdiková pre PP 31-10-2005, 10:41:42 Pepe, naozaj si myslíš, že našim úmyslom je vytĺcť z Vanduškinej smrti peniaze alebo kreslo v parlamente? Že hneď druhý deň po jej smrti sme nemysleli na nič iné, len čo z toho získať?

Poviem ti: našim len prišla informácia že majú mŕtvu dcéru. Náčelník HZS im povie, že to nie je ojedinelý prípad, že LZZS s nimi nespolupracuje tak ako má, a prosí ich aby to dali vyšetriť aby sa to už nestávalo. Ľudia okolo HZS rozprávajú jednu story o meškajúcich vrtuľníkoch za druhým, samozrejme anonymne, a ty sa na nich dívaš a vravíš si: bože, ľudia, čo ste to zač? Prečo ste nekričali už predtým? Prečo ste niečo nerobili, keď ste videli chyby v systéme čo má zachraňovať aj vás a vašich blízkych? A tak si povieš že ty tentoraz nebudeš ľahostajný aby si nemusel vidieť ďalšiu bolesť, keď sa to stane zas. Takže robíš to čo pokladáš za správne a chceš sa dozvedieť čo sa vlastne stalo. Otváraš jeden mejl za druhým, ľudia ti dávajú informácie bez informácií a bez dôkazov, a bez ich svedectva. Tí traja ľudia čo sú ochotní dať ti na to svoje meno, sa dočkajú telefonátov, kde sa dozvedia ako prídu o svoje šťastie, prácu, deti... ak s tým neprestanú. ATE rozpráva pre reportérov jedno klamstvo cez druhé, protirečiace tvrdenia... Zajtra si otvoríš noviny a ten istý človek čo ti dal informácie ako to nefunguje, zrazu ospevuje spoluprácu LZZS a HZS? A urobil z teba a ľudí okolo idiotov? Dívaš sa ďalej, vidiš: ku chlapcovi 40 minút chôdzou od Hrebienku s prepichnutými pľúcami príde vrtuľník po hodine a trištvrte. Popradský vrtuľník letí do Žiliny vziať strateného čučoriedkára. Nič sa nezmenilo. Nebuď naivný. NIČ SA NEZMENILO.

Mám dni keď sa mi protiví ráno vstať, prísť do roboty, otvoriť mejly alebo kliknúť na web. Zaplavujú ťa osočovaniami a ohováraním. Ale skoro nikto ti nie je ochotný pomôcť. Potom sú aj lepšie dni, keď okolo seba máš fajn ľudí čo ťa podržia. Ale dnešné ráno, keď si čítam tvoj príspevok je jedným z tých horších. Čo ti mám povedať? Že to vzdávame, lebo ti ideme dokázať že nie sme zištní? Že nám prestalo záležať na nás samých a ideme si sadnúť pred TV a dívať sa na telenovely a všetko zrazu bude v poriadku?
123 TT LZS 31-10-2005, 11:19:18 LZS moze de facto/de iure prevadzkovat kazdy kto splni poziadavky> tie su jasne>
lekarske odborne krytie,
organizacne krytie,
zasahu schopne vrtulniky,

v SR je niekolko subjektov ktori chcu robit LZS, len akosi sa im to nedari......ktovie preco...

PS> otazka na mudrych> moze podla sucasnych predpisov byt LZS zachranny vvrtulnik aj Mi-8? ak nie tak preco?
124 TT detaily 31-10-2005, 11:49:50 Marta,
nie je iste, a ani z ATE vyhlaseni sa to priamo neda vydedukovat ze k tomu stratenemu zberacovi letel vrtulnik z PP. Formulacia vety je zial dvojako vysvetlitelna. Co je ale ovela tazsie vysvetlitelne je casovy faktor zachrany daneho cloveka ako aj privolanie a prilet LZS vrtulnika k nemu. na to ze ho nasli na mieste, ktore je do 10 letovych minut od Ziliny bol prichod vrtulnika velmi neskoro {55minut po najdeni osoby, x minut po oznameni na ATE despecing v PP, predpokladam ze ho patraci vysetrovali tak 5-10 minut, ak zdrzovali privolanie vrtulnika moze to byt tiez podnet na setrenie}.
mala otazka> ako dlho trva vysetrenie pacienta na to aby sa dalo urcit ci je nutny urgentny transport do nemocnice s lekarkym dohladom pocas letu? 5 minut, 35 minut?
tipnem si ze dany vrtulnik nebol zo ZA, ani z BB ale z PP, a to na zaklade casovych a fotografickych udajov ATE.
chlap mal stastie ze prezil, lekari ho vytrhli v poslednej chvili.
otazne je preco sa tym ATE chvali na webe, ak sa zachrana mozno dala zrealizovat aj rychlejsie, napr. BB ci ZA vrtulnikom.
125 TT 5. Agusta 31-10-2005, 12:07:38 podla
http://www.caa.sk/pdf/prevadzka.pdf
moze ATE prevadzkovat do datumu v dokumente iba 4 Agusty. Preco len 4? Co je s piatou Agustou?
Momentalne je podla >
http://www.caa.sk/pdf/aerofull.pdf
registrovana aj 5. Agusta so znackou OM-ATD.
Aj ked mam dojem, ze este pred par dnami, v tom zozname nebola, musim to pozriet v archive.
126 spyros Jednotná záchranna služba 31-10-2005, 12:25:40 Asi je to veľmi idealistické riešenie, ale keď Hasiči zobrali pod seba záchranu na cestách od Valoviča a musím povedať, že to robia perfektne, tak by mohli pod seba zobrať aj celú Horskú službu, kúpiť si 8 vrtuľníkov a bude dobre... či nie?
127 TT dodatok 31-10-2005, 12:39:57 nuz stale BY to asi bolo pod MV SR, co je velmi zaujimava institucia najma v poslednej dobe :-)

a okrem toho, tych 8 vrtulnikov to je len pre vychodne a mozno aj stredne slovensko. zvysok treba navysit, tak 13-15 je OK.
s tym ze start/odlet je do 5 minut in real.

ci bude dobre to sa este uvidi.
kazdopadne som rad ze sa nasiel dalsi konstruktivny napad.
128 VT RE: 31-10-2005, 12:53:26 Asi rezervovana pre Zilinu, t.c. tam podla mojich dostupnych informacii LZS nefunguje
129 ... Detaily 31-10-2005, 12:57:35 Zakladné vyšetrenie máš maximalne do 5 minút hotové.
130 Tatranec Aké "ťaženie zo Širokej veže?" 31-10-2005, 13:02:51 Človeče, Vy pod značkou "PP", o akom "spoločensko-politickom boji" to vlastne píšete?

Nechcem Vás obviniť z tuposti, ale ak ste videli v TV tie dve relácie Reportérov a nepohli Vám žlčou, tak tupý ste!!!

Aj keď už som dosť ďaleko od Tatier, prežil som v nich kus života a viem, že takéto niečo sa nesmie stať!!!

Veď tí dvaja úbožiaci - Kuboši a Svetoň - rozprávali o smrti mladého krásneho človeka ako by sa nič nebolo stalo!!!

A o to ide! Tam, medzi záchranármi, majú byť tí najlepší z najlepších, ľudia, ktorí to berú nie ako zamestananie (lukratívne), ale ako životné poslanie!!! Tam nemôže byť každý, tam majú byť vyberaní chlapíci, ako za starých čias (Milan Kriššák, Vlado Tatarka, Tatko Janiga atď., atď.), ktorí sa až na poslednom mieste zaujímali o peniaze, a na prvom mieste im išlo o to, aby nepremeškali pri ceste k zranenému ani minútu!!!

A títo trpáci dovolia, aby za ideálneho počasia po takmer štvorhodinovom vise (!) v lanách zomrel človek - a ani im to nepríde ľúto, ani sa nedokážu ospravedlniť, povedať, došlo ku chybnému odhadu času, mrzí nás to, už sa to viac nestane!

Keby som to hoviadko božie P.S. dostal do rúk vo chvíli, keď si nafukoval ten svoj smiešny hrudníček a hrozil reportérovi p. Mravcovi, asi by si to dlho pamätal!

Takže o to ide! Na miestach, kde sa rozhoduje o živote a smrti, kde majú byť múdri, energickí, zodpovední a CITLIVÍ ľudia, t.j. skutoční MUŽI, nesmú byť kreatúry, hlupáci, neokrôchaní babráci, truľkovia, čo ani nevedia rozlíšiť následky vykĺbeného ramena, alebo na druhej strane 30-metrového pádu a následného niekoľkohodinového visu v lane!

Pán Tomáš Frank z českého zväzu to povedal jasne a ja mu za to veľmi ďakujem: za to, čo sa stalo, by mal byť niekto odsúdený.

Tých ľudí z ATE treba vyhodiť, pri ich rozume a zmysle pre zodpovednosť vážne neviem, či sa im dá zveriť aspoň zametanie popradských ulíc, ba celé ATE by pravdepodobne nemalo existovať. Ak by aj nejakú dobu leteckí záchranári v Poprade nefungovali, myslím, že HZS sa bez nich istý čas zaobíde.

Takže, vážený "PP", o to ide: aby boli hlupáci vymedzení tam, kam celkom prirodzene patria. Na okraj spoločnosti...

Nesmú viac škodiť ľuďom, ktorí sa na nich spoliehajú.
131 TT dodatok k Mi-171 31-10-2005, 13:09:54 Mi-171 je postupným vývojem modernizovaný vrtulník vycházející ze stroje Mi-8. Oproti Mi-8 je však vybaven výkonnějšími motory s větším přebytkem výkonu a je tedy vhodnější pro létaní v náročnějších podmínkách (hory).
132 TT hm..divne 31-10-2005, 13:12:02 cize LZS {ATE}, potom vykryva ZA uzemie cim? BB a PP helim?
nejako to tam nestimuje.....chyba 1 Agusta, 1 link je neaktivny ale viditelny.

133 LL pre PP 31-10-2005, 13:15:09 človeče asi trpíš nejakým stihomanom, ked za všetkým vidíš politiku peniaze, alebo niečo podobné...
slová ako slušnosť alebo pokora Ti asi veľa nehovoria
ak je dieta, napríklad v škole dobré, dostáva pochvaly a dobré známky ak je to naopak príchádzaju zlé známky a aj tresty, napríklad aj
vylúčenie zo školy
a v rodine by to malo byť tiež tak, Tvoja rodinná výchova asi zaostávala, zato predstavivosť asi nie....
za každú chybu sa musí niesť zodpovednosť , a sám si priznal, že sa nejaká pravdepodobne stala,
ALE vyjadrenia pánov konateľa a hovorcu dali jasne najavo AKO sa poučily,
a hlavne ako to budú v budúcnosti riešiť .....
ked maju vlastne apriori STÁLE pravdu...
podla Tvojej teorie všetci vedia AKO to bolo,
ale poslušne sklopíme ušká a budeme radi, že sme..
veď ono sa MOŽNO niečo zmení....
TAK si si to predstavoval.....????
ja teda NIE
134 VT RE 31-10-2005, 13:44:33 Predtym fungovali. To viem. Teraz som na nejakom fore cital ako sa Zilincania rozculovali ze namaju funkcnu LZS
135 TT link na forum? 31-10-2005, 14:00:16 pomoze to objasnit viacere veci vzdusneho priestoru SR......

skus.

dik.

PS>
www.vrtulnik.cz
Vrtulník Mi-2 OM-OIU současného provozovatele Air Transport Europe 4.12.2004. Foto Martin Vavroš. Táto společnost zajišťuje LZS v Žilině od 1.10. 2004.
136 janoo kysla ryba 31-10-2005, 14:43:52 kde si teraz? PP? kde?
odpovedz tym ludom na co sa pytaju? lebo inac si budem mysliet ze mas na aute nalepeny ten mily rybaci symbol alebo www adresu istej spolocnosti co vsetko vie, lebo si mysli, ze ma hore predplatene miesto. mozno by si mal pravdu v tom co pises, keby si pisal na nejaku inu temu. hlavna myslienka ti pretiekla pomedzi oci ako piesok cez prsty. ja nechcem zit ako bojazlivy potkan v kanali modliaci sa o to aby z poklopu nieco fajne padlo, ktory na vsetko co sa okolo deje, povie - taky je osud...
pokial bude moznost, budem bojovat(!) o to aby plostice nezrali moju urodu - aby sa dalo spolahnut na LZZS, ktora bude pre nas a nie my pre nu.
AJ KED lietadlo ma havarovat a lod sa potopit, riadiaci cinitel (pilot, kapitan) to ma aspon nasmerovat aspon tak, aby to neublizilo - preto odchadza posledny - bojuje.
my tu hovorime o ZIVOTE a o tom aby sa tu DALO ZIT
ak tomu vies pomoct tvojou vierou, urob to, dolezite je aby nam to vsetkym vyslo
137 TT konkretna chyba/clovek/sud/zodpovednost/trest 31-10-2005, 15:40:40 da sa to, aj u nas. treba iba volu. a dokazy.

http://www.sme.sk/c/2448242/

Za smrť novorodenca odsúdili lekára z TrenčínaTrenčín 31. októbra (TASR) - Lekár Ján G. z Trenčína nesprávne postupoval pri pôrode a zavinil smrť novorodenca. Rozhodol o tom Okresný súd v Trenčíne, ktorý ho minulý týždeň v stredu za ublíženie na zdraví odsúdil na šesť mesiacov podmienečne so skúšobnou lehotou jeden rok. Rozsudok ešte nie je právoplatný.

V novembri 2002 pri pôrode 60-ročný lekár, ktorý bol vo funkcii zástupcu primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia trenčianskej nemocnice, zanedbal svoje povinnosti a chlapčeka uškrtila pupočná šnúra. Dieťa hospitalizovali na ARO, kde o dva dni lekári konštatovali smrť. Pochybenie Jána G. potvrdila aj komisia, ktorú zriadilo vedenie trenčianskej nemocnice na prešetrenie udalosti.

Prípadom sa trenčiansky okresný súd už raz zaoberal a v roku 2004 trestným rozkazom uložil Jánovi G. šesťmesačný podmienečný trest. S verdiktom súdu nesúhlasil prokurátor, ktorý proti nemu podal odpor. Sudkyňa preto musela vytýčiť pojednávanie a znovu rozhodnúť. Pokiaľ sa prokurátor opäť odvolá, bude sa prípadom zaoberať Krajský súd v Trenčíne.


Copyright © TASR 2005
138 VT HM 31-10-2005, 16:03:51 Keby som vedel, bolo to v suvise s touto kauzou ale v nejakych novinach, tusim Pravda? Ako sa vetdy vsade pisalo ze ATE dalo STV na sud, tak bola tato info uverejnena a ku vsetkemu su diskusne fora. Neviem urcite ale tusim to bola Pravda.
139 TT ani tak ani onak 31-10-2005, 16:50:09 ani v pravde ani v SME som take info v disku nenasiel.
ale nevadi, prezijem to.
140 VT RE: 31-10-2005, 17:10:46 Skusim pohladat
141 VT Nasiel som. 31-10-2005, 17:21:44 Nebolo to na serveri novin ale STV, je to diskusia na relaciu reporteri
http://www.stv.sk/programid1.php?inet_id=10089912773

Prispievatelia SALI a JANO spominaju ze Zilinske stredisko nie je v prevadzke.
142 TT ATE v LZS nema monopol!!!! 31-10-2005, 20:20:17 LZS prevadzkuje aj ina firma, aspon podla vysledkov vyberoveho konania. HOT NEWS!!!!!

http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf

Takze ktovie ako to teda je/bude v ZA od tohoto datumu. Hadam uz len lepsie.
143 TT 6. stredisko LZS 31-10-2005, 20:39:14 je to Nitra?
vie niekto nieco viac?
vraj tam ma byt nova supernemocnica pre operacie chrbtice a pod. a ze vraj tam maju zvazat pacientov z celej SR ako na specializovane pracovisko.
144 TT staronova stranka 31-10-2005, 21:43:50 celkom pekna, funkcna, aj s info a fotkami.

www.horska-sluzba.sk
145 caballo Presne tak 01-11-2005, 06:57:18 Naprosto s vami súhlasím.
146 PP Na pravú mieru 01-11-2005, 09:29:25 Chcel by som uviesť svoje tvrdenia a myšlienky na pravú mieru, a tiež vyjadriť ľútosť, ak som niekoho zranil. Svojím príspevkom som chcel povedať, že sa mi nepáči ten spôsob, akým sa veci riešia. Tá vojna oboch strán v médiách, to vzájomné osočovanie a mnoho ďalšieho. Aj nezúčastnenému človeku je jasné, na čiej strane stáť. Avšak tomu nezúčastnenému človeku už nemusí byť jasné, čo je cieľom tohto boja. Jasné, že nik z ATE sa nesprával morálne ani korektne, ale bolo by veľmi vhodné v záujme druhej strany zachovať čistý boj. Možno intenzívny nátlak na vyšších miestach, možno nejakú masovú kampaň, avšak aby táto kampaň nepoškvrnila a nezdehonestovala Vandinu smrť...
Strata blízkeho mladého človeka mi nie je cudzia, avšak ten môj boj som nasmeroval inou cestou a rozhodol som sa život zasvetiť "chytaniu deciek nad priepasťou nad okraji žitného poľa". Možno mojich priateľov už nezachránim,ale každý ďalší zachranený mladý človek sa počíta. To bude pre mňa asi najväčšia satisfakcia. Možno ešte zomrie mnoho ľudí vinou tých, čo sedia na nesprávnych stoličkách, ale ja raz na tie stoličky zasadnem...
147 a Vážne? 01-11-2005, 16:56:14 Toľko zmetočných historických a nepravdivých údajov som už dlho nečítal. Aká Letecká záchrana v rámci HSnS?. Zrejme má zostavovateľ zmätok z usporiadania záchranných organizácií na Slovensku.
148 KE Reklama 01-11-2005, 17:00:24 Myslím si, že táto diskusná stránka nie je venovaná reklame a propagácii www stránok.
149 VT RE: 01-11-2005, 21:20:22 No vidis a ja som tolko zmatocnych a nepravdivych informacii necital nikde iba na stranke www.ate.sk v sekcii "aktualne". To vies proti gustu ziaden disputat. Prajem pekny den. Ale myslim si ze vobec netusis o cu tu vlastne ide.
150 TT HZS cvici a trenuje.... a ATE si furt lieta po svojom 04-11-2005, 08:49:16 trenuju a trenuju, fest vela trenuju, aj na vrtulniku aj zlanaky aj vsetko.
sice je to Mi-8/ Mi-171, co je ale super stabilny stroj. {nove foto v galerii HZS}.
ale co z toho ked ich neodvisnu z lahkej vratkej Agusty pri potrebnom zasahu?
a som zvedavy ci sa ich na IKAR-CISA konferencii pytali aj na pripad VF. a co k tomu povedali.
151 TT REGA & SAC alliance 04-11-2005, 09:19:59 pre tych co nevedia nemecky prelozime neskor.

http://www.sac.ch/fileadmin/pdf/Sonstiges/Gr_ndung_Stiftung_neu.pdf

Medienmitteilung
Gemeinsam für die Bergrettung
SAC und Rega gründen die Stiftung
Alpine Rettung Schweiz
Mit dem Ziel, die Alpine Rettung in der Schweiz auf eine stabile finanzielle
Grundlage zu stellen, haben der SAC und die Rega am vergangenen Montag
die Stiftung Alpine Rettung Schweiz (ARS) gegründet.
Die Stiftung kümmert sich um die zentrale Koordination, Ausbildung, Kommunikation und
Finanzierung der Bergrettung. Nach wie vor sind die regionalen SAC-Rettungsstationen für
die Durchführung der Einsätze zuständig – rein terrestrisch oder in Zusammenarbeit mit
der Rega.
Eine wichtige Aufgabe der neuen Stiftung ist die Regelung der Finanzen. Das Stiftungskapital
beträgt 2 Millionen Franken, an dem sich der SAC und die Rega je zur Hälfte beteiligen.
An die laufenden jährlichen Kosten steuert der SAC 100'000 bis 200'000 CHF bei, die
Rega ihrerseits 1 bis 2 Millionen CHF.
Die Stiftung nimmt ihre Tätigkeit per 1. Januar 2006 auf. Sie bezweckt, in Not geratenen
und hilfsbedürftigen Menschen in den Bergen zu helfen. Sie befasst sich insbesondere mit
dem Rettungswesen und der Notfallhilfe in alpinen, voralpinen und schwer zugänglichen
Gebieten in der Schweiz und im angrenzenden Ausland. Die Einsatztätigkeit umfasst damit
das Spektrum der bisher durch den SAC und die Rega einzeln wahrgenommenen Aufgaben.
Der Stiftungsrat setzt sich zusammen aus Andreas Lüthi (Präsident) und den SACMitgliedern
Frank Urs Müller, Michael Caflisch und Luciano Fieschi sowie den Vertretern
der Rega Franz Steinegger, Ernst Kohler, Roland Ziegler und Carlo Höfliger. An der ersten
Sitzung des Stiftungsrates wurde Andreas Bardill, GR, zum Geschäftsleiter gewählt.
Bern, 27. Oktober 2005
Information:
Hans Jaggi, Bereichsleiter Alpine Rettung SAC, 031 370 18 15 / hans.jaggi@sac-cas.ch
152 Dusan Kapusta o vrtulniku 04-11-2005, 11:36:56 Vidis , teraz staci uz len aby mali chlapi z HZS tento stroj (Mi 171) k dispozicii stale na letisku v Poprade . Technicke akcie zvladnu sami a v pripade potreby mozu prizvat na spolupracu LZS . D
153 TT tak veru 04-11-2005, 12:18:06 ja som to vedel uz davno ze to tak moze/ ma ist/byt. Logiku to ma jasnu. Plus Ciba k tomu :-).
a HZ do nakladneho priestoru dozadu k nosidlam :-)

Len sa divim JJovi z HZS, ze mu take nieco Palko {po dohode s Liskom napr.} nevie vybavit, nejaky starsi Mi-8/Mi-17/Mi-171 z deblokacii od sovietov.
Ale mozno ze Palka nikto nic nepytal. To vie najlepsie JJ sam, najma ze preco ano a preco nie.


154 TT preklad Rega Inspired 04-11-2005, 12:29:30 "REGA nielen lieta" alebo "REGA pomaha"

Filozofia prevadzky.

Vrtulniky REGA prinasaju medicinsku pomoc na miesto nehody. Lekar je standardnym clenom posadky pocas zasahu v helikoptere alebo lietadle-lietajucej sanitke.

Svajciarska letecka zachranna sluzba je nezavisla, NEZISKOVA organizacia a clen Svajciarskeho cerveneho kriza. Najvyssi riadiaci organ je Rada. Riadiaci team pozostavajuci z 3 ludi riadi kazdodennu prevadzku.

REGA zakladne

Hlavny stan je REGA centrum v Zurich-Klotene na letisku. Tu je aj Operacne centrum a zakladna pre 3 letecke sanitky-lietadla a opravne cinnosti pre helikoptery a lietadla. 10 zakladni vrtulnikov je rozhodenych po Svajciarsku tak, ze vrtulnik moze do 15 minut od oznamenia dosiahnut miesto nehody {okrem kantonu VALAIS}.

Primarne misie su lety k nehodam {primarne transporty}. REGA vrtulniky ale taktiez prevazaju pacientov, ktori uz prijimaju zdravotnu starostlivost v nemocnici {sekundarne tansporty}. REGA tiez prevaza organy, krv, lieky a medicinskych specialistov. Ba co viac, pomaha horskym farmarom pri prevoze zivych alebo mrtvych domacich zvierat. { vacsinou fialove kravicky co davaju Milka cokoladu :-)}

Repatriacia osob/navrat do vlasti

Rega robi aj prevozy do vlasti, ak chory/zraneny pacient potrebuje previezt domov. Pre tento pripad REGA vlastni 3 sanitne lietadla, ktore su vybavene ako jednotky intenzivnej starostlivosti. Znacny pocet pacientov sa prevaza na planovanych letoch, kde pacient je na lezadle. Aj tito pacienti maju lekarsku asistenciu REGA pri prevoze.

Medicinske poradenstvo

REGA tiez pomaha turistom, cestovatelom v zahranici pri zdravotnych problemoch pomocou rad, informacii cez telefon. REGA teda pride ako pomoc ludom v nudzi hocikedy a hocikde, nielen zo vzduchu!

155 berg super 04-11-2005, 12:52:54 Dufam, ze si odpilotuju sami.
156 Dusan Kapusta bergovi 04-11-2005, 12:55:23 1. HZS - patria pod MV SR
2. Letka MV SR - tiez patri pod toto ministerstvo
3. piloti letky MV SR - lietaju pre letku MV SR ( okrem casu ked lietaju ako hobby na ultralightoch , pustaju si sarkany , .... )

vsio jasno - zacem bukvy ? :-)
157 TT vzlet point k heli svetu 04-11-2005, 13:04:39 http://www.helicopter.li/
158 PP pre TT 04-11-2005, 15:33:38 Moj zlatý, vôvec ťa neštve, že tu vystupuješ ako úžasne zaangažovaný ochranca života a pri tom keby došlo k lámaniu chleba, skončil by si aj tak pri svojom zaslepenom boji za ochranu prírody. Byť tebou, tak trochu krotím svoju zanietenosť, pretože aj "vďaka" vašim slávnym ochranárskym praktikám zomierajú v horách ľudia! Začal by som zákazom pasenia na holiach národných parkov, kde potom lavány ničia koho a čo sa dá a zoznam by bol dosť dlhý... Tak tu nerob machra, lebo to nie je prvý krát. A asi ani posledný. Nech žijú tí čo chránia prírodu pred človekom a ktorým je príroda prednejšia ako ľudský život! Howg!
159 PP Wake up! 04-11-2005, 15:41:48 Páni zobuďte sa! Ako dlho ešte budete omieľať tie keci okolo ruských "Mi"??? Niekoľko desaťročí sme tu speli k tomu, aby leteckú záchranu robili výkonné, ľahké a bezpečné vrtuľníky zo západu, čomu "bratia" komunisti úspešne bránili a teraz, keď ich tu máme, vy budete zase vyťahovať ruské stroje. Je to podľa vás normálne?? Každému je jasné, že tento súčasný astav LZS je na prd a že problém je opať vo vzšších kruhoch, ale to treba vidieť a riešiť inak, ako návratom ruských Mi! Chlapci, najprv sa kúsok povenujte leteckej záchrane ako takej a potom tu púšťajte takéto hlášky. A keď sa oháňate IKAR-om, ja by som bol strašne zvedaví, čo by vám jeho členovia povedali na vaše skvelé nápady robiť záchranu v horách s MI 8, Mi 171 a rovno aj s TU 154, nie?
160 berg re o vrtulniku 04-11-2005, 15:52:40 Niekolko rokov som robil letecku zachranu v horach ako zachranca s Mi 2, MI 8, Alouette 3, Ecoureil.
Prosim ta, nevyjadruj sa k veciam ktorym nerozumies.
Dakujem.
161 TT heli west vs. heli east 04-11-2005, 16:26:04 myslim si, ze je lepsie zachranovat Mi-8 ktora sluzi len pre potreby HZS ako Agustou, ktora sluzi pre potreby ATE.

PS> TU 154 ma 3 motory, ak vypadne 1, nic sa nedeje, leti sa dalej, bezna situacia.

PS2> Mi-8 sa mi paci designovo, ma viac miesta vnutri, krasne huci, a to ze je menej obratny moze znamenat ze je viac stabilny?. mam dojem ze viac ton sa tazsie rozhybe ako menej ton, aj ked zalezi na ploche {zotrvacnost nepusti}.
a staci na neho srubovak :-)

PS3> aky je najlepsi heli na horsku zachranu v sucasnosti? a ktory chces ty PP?
162 TT nestve ma to 04-11-2005, 16:30:21 nerozumiem celkom o co ti ide ale to je OK.
kusok logiky do tych pastvin ti asi chyba ale to si mozno len v rychlosti prehliadol....
tak napis zoznam a na inom fore/cez mail mozeme rozdiskutovat aj to. co ty na to?

PS> to uz lames ten chlieb?
163 ero ? 07-11-2005, 07:35:08 dusan to si myslel vazne?
164 Dusan Kapusta Erovi 07-11-2005, 09:04:58 OK - chlapci : Erovi C ? - nic proti ATEcku , rad by som bol aby si ani Ty ani ostatni chlapi co sme daco spolu polietali nemali dovod na mna zazerat ( ale je fakt ze vyjadrenia hovorcu a ekon. namestnika - a samozrejme aj udalosti ktore tomu predchadzali ma dobre vytocili ) , ale zda sa mi scestne ked su zamestnanci ministerstva vnutra zavisli od sukromnej firmy . A specifikum Tatier je neocakavana a nepredvidatelna potreba zasahu LZS . A kedze sa veci maju tak ako sa maju osobne si myslim ze HZS by mala mat vlastny vrtulnik k dispozicii . Alebo ak aj nie vlastny vrtulnik tak minimalne krizovy plan pre situaciu ze vrtulniky ATE robia zasahy na druhom konci republiky ,
2.- vojaci drzia 24 hodinovu hotovost SAR na 2 letiskach : Presov alebo Sliac . A ked dokazali vyvozit material na Zbojnicku , mozno by dokazali vyviezt aj material a chlapov co najblizsie k miestu zasahu .
Skratka - tiez mam niekedy strach ze pri banalnom uraze v letovom pocasi zakapem bud ja alebo moj brat ( resp brat niekoho ineho ) pre neschopnost systemu dat do vzduchu minimalne 1 zasahuschopny stroj . Pekny den vsetkym .
PS : mozno sa moj nazor nezda byt lubivim vsetkym , ale od toho sme mysliace bytosti aby sme rozmyslali neuniformne .
165 Dusan Kapusta bergovi 07-11-2005, 09:12:09 No prepac , nemam odlietane horske zachranne akcie . Vysvetli mi potom ale jedno : preco HZS cvici a trenuje s Mi 171 ? Preco vynakladaju dost velke sumy penazi na vycvik so strojom ktory je podla Teba nepouzitelny v horach ? Co mas proti myslienke aby HZS ( minimalne v Ta3 ) mala k dispozicii vrtulnik ( ci by to uz bol MI 171 , resp PZL Sokol , ... ) ?
Kolko musim mat odlietane aby som si vedel spravit nazor na vec ? Ciao .
166 Ivana Filová názor 07-11-2005, 09:52:05 Vaz. p. Kapusta pre mna bol tento názor ozaj lubivim a som rada ze ste sa pridali k tejto diskusii a aj slusne podpísali a neskrývali sovje názori za skratky.
Myslím si že vážnosť témy je už dosť veľká na to aby sa tu príspevky uverejnovali pod vlastnými menami.
167 Marta Furdiková berg 07-11-2005, 10:39:34 Berg, prosím ťa ozvi sa mi na mejl marta.furdikova@gmail.com
Ďakujem
168 ero duskovi 07-11-2005, 11:22:56 nik nema dovod na teba zazerat.vies dusan, ono je pravda niekde uplne inde.nerob zaver podla nejakej reportaze.ak ti niekto polozi otazku a potom tam strihne odpoved na nieco uplne ine...nuz neviem...pripadne si z minutovej odpovede urobi 30 sek co mu vyhovuju...neviem
169 Dusan Kapusta erovi II 07-11-2005, 11:42:28 Ciao Ero , dakujem :-) . Mam kustik casu tak skusim nieco napisat : je jasne ze novinari si strihnu co chcu a dokazu hadam aj nemozne , preto k tejto kauze zaujimam zatial vyckavacie stanovisko : cakam na vysledky vysetrovania ( a dufam ze ich tu niekto zverejni ). Ale je fakt ze aj ked som dost otrly a nerozhadze ma hocico ,tento pripad mnou dost pohol . Tak blbo ( ako vtedy ked sa to stalo a peknych par tyzdnov potom ) som sa necitil fakt uz roky. Mozno preto ze si pamatam Vandu este ako male dievcatko s taskou na chrbte a maslou vo vlasoch ( aj ked som s nou prehodil hadam len par pozdravov ). Takze moj osobny nazor na tuto akciu si definitivne dotvorim az po tom vysledku vysetrovania . Faktom ale je ze niekto to kvalitne pohnojil . IZS asi zlyhal na plnej ciare a doplatila na to Vanda .Tak len tolko . Nam ostatnym zostava fakt len dufat ze sa system zmeni k lepsiemu a ticho si budeme zelat aby sme jeho akcnost nemuseli skusat na vlastnej kozi . Prajem pekny den a vyrovnany pocet uspesnych startov a pristati . Dusan .
170 ero doskovi II 07-11-2005, 12:32:02 ver tomu ze to pohlo kazdym a bol by si prekvapeny ako.a presne ako vravis.treba pockat na vysledky vysetrovania.len uz vidim ze v pripade pozitivneho vysledku pre ate budeme zas len ludia "co si vsetko zaplatia"...ale co uz.mimochodom...pocet vzletov sa vzdy rovna poctu pristati..otazny je uspech :o)) drz sa.
171 Marta Furdiková Erovi 07-11-2005, 14:04:35 videla som nezostrihanú verziu a veľký rozdiel vo vyjadreniach tvojich šéfov tam nebol... arogancia, ľahostajnosť, žiadny záujem priznať si chybu alebo urobiť niečo lepšie než to čo ste predviedli 30.7. Ak si úprimne presvedčený že to bol podvrh, tak ťa asi tvoji nadriadení kŕmia rozprávkami rovnako ako nás a skús sa zamyslieť nad tým pre koho pracuješ.
172 janoo mhm 07-11-2005, 14:23:00 no pekne si napisal, ale zase nic nove - nepomohol si, len vychovavas...
173 TT sherpa.webpark.sk 07-11-2005, 18:54:58 ATE pri tom rozhovore netusila ako sa da zostrihat tlmene utocne klamstvo dlhych rokov, prip. aj tych par minut co sedeli s p. Mravcom do tak posobivej reportaze. Nevedeli, ze s kazdym ich vyjadrenim sa objavia nove otazky, pochopili to snad az neskor.
Uz len z principu ze nas je viac a ich je menej.

Utokova otazka o zasahovych pasmach a strih na mapu s polomermi bol zrejme najkvalitnejsi dokaz prace strihaca a scenaristu STV.

su ludia ktori videli reportaz a nevedia nic viac...a ich nazory su tiez podobne tymto nasim.....minimalne rozhorcenie je na mieste...
a su ludia ktori videli reportaz, vedia o pozadi, vedia o co ide, ako to ide, niektori dokonca tam aj pracovali, aj lietali.......
a su ludia ktori tam {ne}boli, tocili reportaz-aj vlastnu, davali vyjadrenia, podania, oznamenia, vyhlasenia, tlacovky, vedia o pozadi, vedia ako to funguje a preco to tak je. a prave preto ze to vsetko vedia, mozno lepsie ako my, sa boja toho ze to nebudu vediet iba oni a to uz coskoro a ze potom to uz bude fungovat inak.
174 TT HZS info? 07-11-2005, 19:14:02 mam info z dobreho zdroja, ze niektori chlapci z HZS uz na akcii v terene nevedeli kam maju presne ist, lebo nevedeli kde je Jeruzalem.

fandim im ale myslim ze MV SR miesto kupovania aut a super SW malo radsej kupit kazdemu poriadnu mapu danej oblasti.
alebo kusok viac studia mapy, ktoru maju priamo pri okienku v STSM. pripadne otazku na starsich kolegov este pred sadnutim do landrovera.

PS> toto nie je utok na HZS. snad apel, pripomienka. aby sa za nich nemuseli hanbit este zijuce legendy THS.
som z toho smutny.
175 TT IZS nezlyhal iba nefunguje 07-11-2005, 19:41:55 IZS nezlyhal. IZS nefunguje tak ako ma. potvrdil to sam minister Zajac na kameru.
to co nefunguje ako ma, nemoze zlyhat. moze sa iba zlepsovat. tak verme ze to bude coskoro.
176 TT 1 akcia a nazory trocha inak 07-11-2005, 20:22:49 http://www.reformazdravotnictva.sk/phpBB2/viewtopic.php?t=285

medializovany pripad chlapca z KK.
stal sa o par dni neskor.

vsimnite si komentare ministra o LZS a nielen o nich.

PS> heli PP Agusta ATE, OM ATE,
177 TT PR ATE v PP novinach 07-11-2005, 20:24:42 stalo sa.........aj toto.

www.noviny-poprad.sk/archiv/index.php

Letecká spoločnosť Air Transport Europe (ATE) za roky svojej existencie získala dlhoročné skúsenosti s poskytovaním leteckej záchrannej zdravotnej služby (LZS). Ako neštátne zdravotnícke zariadenie pôsobí v strediskách Poprad, Banská Bystrica a Bratislava a vrtuľník prevádzkuje aj pre záchrannú službu mesta Košíc. Od vlaňajška lietajú piloti ATE na strojoch, kúpených od švajčiarskej leteckej záchrannej služby Rega. Aj v popradskom stredisku Krištof 3 lieta vrtuľník Agusta A109K2, ktorý spĺňa všetky normy EÚ pre letovú prevádzku. Na oblohe ho ľahko rozoznáte podľa výrazného bielo-červeného sfarbenia. Okrem moderných a spoľahlivých prístrojov má Agusta výkonný navijak, ktorý umožňuje prepravu na lane pod vrtuľníkom. Vlani ho použili 53-krát. Niektoré záchranné akcie boli veľmi komplikované. Piloti v 25 prípadoch museli vo veľmi ťažkom horskom teréne iba oprieť stroj o príkry svah, pretože nemohli pristáť. Hovorca LZS ATE Poprad Pavol Svetoň nám priblížil zásahy záchranárov na konkrétnych prípadoch: "Medzi najzaujímavejšie akcie leteckej záchrannej služby možno zaradiť júnovú záchranu katolíckeho farára z Liptovského Hrádku na Prostrednom hrote, ktorý si po päťdesiatmetrovom páde zlomil obidve nohy a utrpel aj iné ťažké poranenia. Lekár ho našiel pri vedomí a rýchly transport do nemocnice vrtuľníkom, za účinnej pomoci Horskej záchrannej služby, mu zachránil život. Šťastie mal aj český horolezec, ktorý si po páde z terasy Rysov zlomil stehennú kosť. Keďže sa počas záchrannej akcie zhoršilo počasie, vrtuľník vysadil k nemu lekára, ktorý s pacientom v stene prežil noc a na druhý deň ho odtransportoval do nemocnice." Tohto roku leteckí záchranári s vrtuľníkom Augsta A109K2 zo strediska Krištof 3 v Poprade zasahovali v januári dva razy v Nízkych Tatrách v Jasnej. Ošetrili a do NsP v L. Mikuláši previezli 2. januára ruského a poľského lyžiara, ktorí si poranili bedrový kĺb a chrbticu. Vo Vysokých Tatrách zasahovala LZS prvý mesiac tohto roka pri úrazoch štyrikrát. 6. a 7. januára pomáhala nemeckému a ukrajinskému lyžiarovi, ktorí utrpeli úraz na Štrbskom Plese. 18. a 19. januára posádka vrtuľníka LZS hľadala a s pomocom lavínového psa našla v doline Parichvost v Západných Tatrách pod lavínou dvoch mŕtvych českých turistov. Ešte 19. januára letela posádka vrtuľníka na Zbojnícku chatu pre poraneného člena Horskej záchrannej služby, ktorý pre zlé počasie a hrozbu lavín nemohol zísť do Smokovca. Vo februári boli do štatistiky zapísané dva zásahy vo V. Tatrách. Desiateho vrtuľník zviezol z Téryho chaty poraneného českého horolezca, jedného zo štvorice, ktorá skolabovala na horolezeckej túre na Malý ľadový štít. 21. februára previezla LZS na ošetrenie do popradskej nemocnice slovenského lyžiara, ktorý sa poranil pri lyžovaní v Lomnickom sedle. Pri štrnástich zásahoch nalietal popradský vrtuľník Agusta A109K2 v januári 1295 minút, vo februári pri jedenástich 920 minút. Je to pomerne málo, pretože nepriaznivé počasie zabránilo letieť za pacientmi.
178 TT 70 km uz bolo znamych skor 07-11-2005, 20:28:01 www.noviny-poprad.sk/index.php

Tri nové vrtuľníky Agusta A109K2 v úprave pre záchranné lety predstavila vo štvrtok v Poprade letecká spoločnosť Air Transport Europe. Ako povedal riaditeľ ATE Milan Hoholík, pre tento typ sa rozhodli z dvoch hlavných dôvodov. Doteraz používali rôznu techniku západnej výroby, ale park bol nejednotný a predražovala sa údržba. Druhým dôvodom je, že Slovensko sa v rámci prístupového procesu do EÚ v kapitole doprava zaviazalo používať techniku podľa noriem EÚ. Nové vrtuľníky patria do prvej výkonnostnej triedy a spĺňajú všetky predpoklady na náročnú prevádzku v členitom teréne Slovenska, najmä vo vysokohorských podmienkach. ATE ich kúpila od švajčiarskej leteckej záchrannej služby Rega v Zürichu, ktorá ich používala pre zásahy v švajčiarskych Alpách. Prepracovaná verzia A109K2 sa vyznačuje vysokou cestovnou rýchlosťou, stúpavosťou, veľkou rezervou výkonu pre prípad zlyhania jedného motora a malou citlivosťou na bočný vietor. ATE získala prvý vrtuľník Agusta v júni minulého roku, ďalší v júli a tretí priletel do Popradu 19. januára 2004. ATE ich bude využívať pri leteckej záchrannej službe a prispejú k jej ďalšiemu skvalitneniu. V minulom roku v samotnom stredisku Poprad vykonala Letecká záchranná služba ATE Poprad vyše 230 zásahov, v horskom teréne zasahovala 128-krát a zviezla z neho 129 pacientov. Najviac zásahov bolo vo V. Tatrách. Vo svojich strediskách Bratislava, Košice a B. Bystrica realizovala ATE ďalších viac ako 320 zásahov. Piloti a lekári Leteckej záchrannej služby ATE nalietali vlani v 70-kilometrovom okolí Popradu, vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách a v Slovenskom raji 252 hodín. Najviac potrebovali pomoc slovenskí turisti a horolezci, ďalej Česi, Maďari, Poliaci, Nemci. Najrušnejšími na úrazy boli vo V. Tatrách víkendové dni a pondelok. Lyžiari potrebovali pomoc najviac v piatok, sobotu a v pondelok. LZS ATE v Poprade počas januára a februára tohto roku nezaznamenala veľa zásahov. S vrtuľníkom Agusta zasahovala v januári celkovo 14-krát, do minulého štvrtka 6-krát. Spoločnost ATE mieni do konca roka doplniť svoj vrtuľníkový park o ďalšie dva vrtuľníky, čím prispeje k ďalšej modernizácii svojej letky a skvalitneniu zásahov pri záchrane zdravia a ľudských životov domácich i zahraničných občanov. Aktívny prístup ATE v tejto oblasti vyzdvihol na prezentácii nových vrtuľníkov v Poprade podpredseda Národnej rady SR Viliam Veteška, ktorý ocenil modernizáciu ich leteckého parku v súlade s normami EÚ. Tri nové vrtuľníky požehnal dekan popradskej rímskokatolíckej farnosti Anton Oparty a vypravil ich na lety so slovami, aby poskytovali rýchlu pomoc všetkým, ktorých postihlo nešťastie. Vrtuľníky dostali mená Andrea, Marta a Tatiana a šampanským ich "pokrstili" podpredseda NR SR V. Veteška, generálny riaditeľ VÚB, a.s., Thomas Spurný a primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš.
179 h pre TT 08-11-2005, 07:51:56 pocul si uz vrtulniku MI 26?
180 TT Mi-26 08-11-2005, 08:08:59 pocul, videl, cital....

http://www.google.sk/search?hl=sk&q=Mi-26&meta=

http://www.helis.com/timeline/mil2.php

ak narazas na velkost a silu....tak skus Mi-12 :-)
181 VT RE: 08-11-2005, 09:15:02 Skor si z teba robi srandu, ze cim vacsi vrtulnik tym lepsie na zachranu v horach. Myslene ako ironicka parafraza samozrejme.
182 VT RE: 08-11-2005, 09:19:55 Alebo nasadime na sustredenu palbu zo vsetkych palubnych zbrani na zakladnu ATE s Mi 28 :-)
183 TT tak sa trafil vedla 08-11-2005, 09:20:11 polviagristom>
ked uz tak si pozrite dostupne info najprv, aby to malo stavu, takto to nema ten efekt.

184 h pre TT 08-11-2005, 09:25:46 preco vlastne vznikla tato stranka? nejak mi usla podstata...
185 TT preto 08-11-2005, 09:45:07 lebo....

Marta ti povie viac a potom ti zmaze tvoje prispevky.
186 Marta príčina 08-11-2005, 10:39:17 TT je len diskutér, nepoznám ho. Otázku skús dať na admina alebo mňa.
Na stránke nie si prvýkrát, a iste vieš ako a prečo si sa sem dostal a čo ťa zaujíma, tiež vidím pod akými nickmi, na ktoré príspevky a ako si odpovedal a nie je mi jasné na čo sa hráš.

Ale skúsim predstierať že si tu prvýkrát, dostal si sa sem úplnou náhodou, keď si hľadal námety na svoju diplomovku napríklad z medzinárodného marketingu a odpoviem ti:
na Širokej veži umrela moja sestra po zbabranej záchrannej akcii. Záchranka bola robená spôsobom úplne neprijateľným pre mňa a pre mne známych aj neznámych ľudí okolo hôr, veľa z nich má záujem o informácie o prípade, o vyšetrovaní. Toto je najjednoduchší spôsob ako ich informovať. Zároveň som potrebovala stránku kde budem ukladať informácie a dokumenty pre médiá alebo články a reportáže z tlače a z TV a fórum, kde sa sústredí diskusia na túto tému. Tiež sa na mňa môžu kontaktovať týmto spôsobom ľudia ktorý nám chcú pomôcť napraviť systém záchrannej služby u nás. Stránka funguje len mesiac a všetci vieme že to potrvá ešte veľmi dlhú dobu kým sa dá niečo do pohybu.

Ak hľadáš zábavu aby si len zabil voľný čas, tak si na nesprávnej adrese. Ak ťa zaujíma tento prípad (a vidím že áno a máš na to dobrý dôvod), tak vitaj, buď užitočný alebo si len tak čítaj.
Marta
187 h marte 08-11-2005, 10:53:48 mne je to jasne.len v poslednej dobe sa tu len osocuje a vecne veci nejak inukaju.bolo to mylsene ironicky.vsetko.
188 h marte 2 08-11-2005, 11:05:22 chcel by som vediet jednu vec ak mozem.ako ti to vsetko vlastne ludia z ATE vysvetlili? co ti vlastne povedali? a hlavne kto?
189 h tt 08-11-2005, 11:06:04 snad nie cenzura...to som asi zle pochopil
190 Marta "cenzura" 08-11-2005, 11:13:43 iba na vysvetlenie - zmazala som zatial 4 prispevky v celej historii diskusie: dva boli vulgárne vtipy a dva prípsevky boli osobné záležitosti/invektívy medzi diskutérmi PP a TT a netýkali sa žiadnej témy.
191 h marte 08-11-2005, 12:16:01 dakujem za vysvetlenie.mohla by si mi prosim odpovedat na predchadzajucu otazku? velmi ma to zaujima.
192 ??? ludom 08-11-2005, 12:21:33 Paneboze co to tu neustale melete o peniazoch??Ved sa absolutne nevyznate do toho a stale len peniaze,peniaze...Je mi z takych ludi na vracanie,keby ste sa na to pozreli aj z inej stranky na to a trosku sa zamysleli nad nezmyslami ktore tu pisete.Ludia ktori pracuju pre LZS su ludia ktori celym svojim bytim sa snazia pomahat ludom v nudzi,obetaju svoj vlastny zivot pre zachranu tazko chorych a nemyslim si ze by pre prachy odmietli niekomu pomoct.Zamysleli ste sa nad tym kolkym ludom pomohli???Su ich statisice,miliony..A to uz nehovorim o tych bezbranych stvoreniach,ktore neublizili nikomu a su to DETI..Kolko z nich tranportovala LZS a zachranila im zivot??Tak isto Statisice!!!!Toto uz nevidi nik vsak???Zaslepeni ludia ako sem niektori pisu ma neskutocne udivuju!!Preco sa stale pise len o tom zlom a neuspesnom preco sa nepisu aj veci o tom dobrom o tych ktorym pomohli a su im do konca zivota vdacni..Chlapec ktory mal velmi chore srdiecko je vdacny prave im.Je lahko sudit,priala by som kazdemu aby si to prisiel kazdy jeden vyskusat a videl utrpenie a snahu kazdeho jedneho zdravotnika pomoct a nie preto ze dostane za to zaplatene!!!!Nik to nepochopi kto si to nevyskusal a kto nerobi to co robi!Po boji je kazdy general.Pozdravujem vsetkych ludi,ktori vedia o com hovorim a pomahaju inym!!Papa a pekny dnik
193 janoo 2strany jednej mince 08-11-2005, 13:41:18 kto si mysli ze LZS pracuje pre LEN dobry pocit, nech zdvihne ruku

diskusna vetva, kam ste sa zacitali je tematicky viacej o financnej otazke, ine vetvy su o dalsich temach. dozrety ludia z tych, ktori sa tu delia o nazory maju pasku s dolarovkami davno strhnutu z oci. tato diskusia je o PROBLEMOCH, ak je niekto pochvaleny, tak si to zasluzi, ale ak sa v kazdom prispevku zacne opakovat nieco ako "sice nam nestastie na S.V. dopadlo nahjorsie ako mohlo, ale zato nadstandardnym vrtulnikom odborne vyskoleny doktor zasiahol nadstandardnym vykonom" - bude z diskusie fraska. mozeme urobit aj CHVALOdiskusiu, ak vas to zaujme a tam je mozne spominat na uspechy ZS, ktore NIK nespochybnuje. A urcite ste postrehli, ze vacsina tem diskusie sa tyka NIE radovych zachranarov - tym patri uprimny obdiv a uznanie, za silu, charakter a obetavost, s ktorou sa vrhaju do nebezpecnych akcii. Tu je rec o riadiacich ciniteloch - veducich, dispeceroch, riaditeloch, ktory maju moc rozhodovania - moc ktorou vedia poslat ludi tam, a zakazat im ist onam, moc, ktorou ovladaju vlastne fungovanie jednotlivcov zachranneho systemu aj celeho aparatu. A su to prave ICH rozhodnutia a vyjadrenia, ktore v konecnom dosledku verejnost vidi a hodnoti. Ak si to uvedomuju, a robia to v sulade s zakladnymi ludskymi hodnotami, tak je vsetko v poriadku (je pravda, ze potom sa o nich hovori menej, je to smutne, mali by byt pochvaleni a uznani verejne) ale viacej vidiet, ked robia chyby a do oci bijuce nezmyselne rozhodnutia - potom je to ludom trnom v oku a pytaju sa "preco?!". Ked nedostanu odpoved, alebo len par vseobecnych a nevysvetlujucich slov, je prirodzene, ze hladaju odpovede sami - ti, ktorych sa pytali ich odmietli - a zas je tu otazka:"preco?!"
a tu mate odpoved, na vase trojotaznikove otazky (vidite tiez ich mate):
- vacsina nitiek okolo chyb a prilis napadne nespravnych rozhodnuti vyzera, akoby viedli k subjektivnym(osobnym) dovodom. je to dohad? mozete ho vyvratit. ak nespravne rozhodnutia nenazveme "subjektivne ovplyvnene", tak to potom mozu byt uz len CHYBNE ROZHODNUTIA. Potom ludia, ktori ich robia, nemaju pravo robit cinnost, ktora je priamo zavisla od SPRAVNYCH rozhodnuti, lebo od nich zavisia ludske zivoty.

Takze bud je to v peniazoch alebo v dusevnej impotencii. V kazdom pripade je dolezite vycistit zachranny system od ludi, ktori ho spinia a zdrzuju od uspesnosti - uvedomme si, ze uspech ZS nie je v pocte vriec s peniazmi, ale v pocte stastnych navratov zranenych do zivota.
____________________________
Chlapec ktory mal velmi chore srdiecko je vdacny prave im - pre Vas je "IM" zachranar, ktory bol na akcii - tych nik nezpochybnuje.
"IM" o ktorych je rec v tejto diskusii, su veduci pracovnici a ti, ktori sa podielali na rozhodnuti vykonat akciu na Sirokej vezi tak, ako prebehla. viete ako prebehla? viete ako skoncila? precitajte si priebeh udalosti, precitajte si vyhlasenia, pozrite si zaznamy v rubrike "Media"
zda sa vam to ciste? a nik sa vas nepyta na cej strane ste. strany nie su dolezite, dolezity je ludsky zivot. ani ja ani nik dalsi nemame pravo urobit menej ako VSETKO, aby sme ho zachranili. VSETKO je viac ako peniaze. A pre koho nie, je napadny
194 Marta pre h 08-11-2005, 13:52:38 ja s tebou hrám fér hru a neskrývam svoje meno za nič nehovoriace skratky. Pošli mi mejl na adresu marta.furdikova@gmail.com, predstav sa, povedz kto si, odkiaľ si a budem ti dávať informácie. Zatiaľ s tebou budem komunikovať len na všeobecnej rovine a žiadne detaily ti nedám.
195 h marte 08-11-2005, 14:20:10 fajn
196 PP K tej cenzure... 08-11-2005, 14:45:37 Svojim príspevkom pret TT som chcel pomenovať jeden fenomén a totiž, TT je ochranár z Tatier, publikuje tu a nielen tu množstvo vecí avšak ako mnohí mnohí ľudia a to nielen v tejto diskusii, je nekompetetný sa k istým veciam vyjadrovať tak ako všetci pseudo odborníci na webe, v horo komunitách a všade inde. Jedna vec je vyjadriť názor, druhá vec je zaujať čo najobjektívnejšie odborné stanovisko. Ja osobne som zapojený do procesu záchrany ľudksých životov a nehovorím to čo títo pseudoodborníci. A mám aj info priamo od komisie lekárov, ktorí to šetria a tiež to tu nepublikujem aby som ohúril,akí osm chytrý,lebo to nie sú vecí pre vyjadrenia nekompetentných diskutérov. Avšak verejnosť je veľmi veľmi zavádzaná a frustrovaná... Tak asi tak...
197 VT RE: 08-11-2005, 14:52:31 Pan Sveton, alebo pan Zajac, nepiste sem, je to iba trapne. Alebo chodte Vandinym rodicom hovorit, ze je to OK ze ich dcera zomreloa, ved ste predtym zachranili uz dost zivotov, mate nadrobene nie?
198 ??? janoo 08-11-2005, 14:52:41 "IM"som nemyslela len zachranara,ale prave veducich pracovnikov.A pokial viem zachranar nerozhoduje po aky stav sa ma letiet.Takze IM su vsetci!!!!A pisala som to pre tych ktori vedia a rozumeju o com hovorim..Ale vidim ze ste nepochopili o com som pisala :o}
199 ??? Re 08-11-2005, 14:56:08 Dalsi ktori nepochopil...
200 VT RE: 08-11-2005, 14:58:28 Ano mas pravdu, zavadzana a frustrovana zo strany ATE, mozno TT nie je odbornik na horsku a letecku zachranu, mozno mu niektore suvislosti nedosli, ale ma snahu a su tu aj ini, kto ma jasno v systeme, pretoze v nom pracuju. Co povies im? Ze tomu tiez nerozumeju? Tak co je pre teba dostatocna kvalifikacia aby sa k tomu mohol erudovane vyjadrovat?
201 VT RE: 08-11-2005, 15:05:36 V tom pripade mi uz zostava len jedno. Ze tvoje chapanie sveta je naprosto odrezane od reality. Pretoze to co hlasas je taky nazor ze nase sudy by nemohli nikoho odsudit pretoze predtým vykonal X zasaho a pomohol X ludom, tym je automaticky chraneny pred trestnym stihanim dozivotne? Ked Skrucany zabil zenu, tak by nemal byt sudeny, lebo predtym bajazdil tisice km bez nehody? Ten gynekolog, ktoreho vinou zomrelo dieta by nemal byt sudeny pretoze predtym priviedol na svet tisice deti a stovkam zachranil zivot? Tak by to malo byt?
202 Maroš RE: 08-11-2005, 15:06:06 Nevyjadrujete sa síce konkrétne čo lekári šetria ale ak ide asi o vyšetrovanie nehody na Širokej veži alebo o vyšetrovanie iných nehôd tak títo lekári porušujú zákon alebo minimálne lekársku etiku, keď Vám poskytujú informácie na ktoré nemáte právo.